Yazı Atölyesi

6 Şubat-12 Mart, 19.30-21.30

Irmak Zileli’den yazarlık becerilerini geliştiren altı haftalık teorik ve uygulamalı bir atölye. Yazı Atölyesi, 6 Şubat-12 Mart tarihleri arasında her Perşembe, 19.30-21.30 saatlerinde Üretimhane’de olacak.

Atölye boyunca yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulacak; okuma deneyimleri paylaşılacak. Her hafta Irmak Zileli’nin sunduğu çerçevede yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik öyküler yazılacak. Bu öyküler hep birlikte teknik yönden tartışılacak ve değerlendirilecek.


Atölyenin tarihi geçmiştir. Yeni dönem kayıtları için Yaratıcı Yazarlık Atölyesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kayıtlara kapalı

Kategoriler: ,

Açıklama

Her yazarın kendi yordamı var ve yazmak isteyen herkes bu yordamı kendisi oluşturur. Başka yazarların deneyimleri bu süreçte her zaman “doğruyu” işaret etmez. Ama her deneyim yanılgılarıyla da birlikte anlamlıdır.

Bu anlayıştan hareketle oluşturduğumuz atölyemizde sizleri de yol, yordam üzerine düşünmek, tartışmak, sorular üretmek üzere aramıza bekliyoruz.

1. Hafta: Yazarın okuma koltuğu: Bir romancı için eleştirel okurluğun önemi
2. Hafta: Yola çıkarken: Romancının perspektifi
3. Hafta: Başlangıç noktası: Konu/tema seçimi
4. Hafta: İlk adımlar: Uydurmaya başlıyoruz
5. Hafta: Hikâyemi kim anlatacak? Nasıl anlatacak?
6. Hafta: Karakterin inşası ve inandırıcı olmak

yürütücü

Irmak Zileli, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Roman Kahramanları dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor. Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Bozuk Saat (2019) ve Son Bakış (2019) romanlarının yanı sıra Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) başlıklı kitabı bulunuyor. Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer görüldü.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.