Yazı Atölyesi

6 Şubat-12 Mart 2020, 19.30-21.30

Irmak Zileli’den yazarlık becerilerini geliştiren altı haftalık teorik ve uygulamalı bir atölye. Yazı Atölyesi, 6 Şubat-12 Mart tarihleri arasında her Perşembe, 19.30-21.30 saatlerinde Üretimhane’de olacak.

Atölye boyunca yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulacak; okuma deneyimleri paylaşılacak. Her hafta Irmak Zileli’nin sunduğu çerçevede yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik öyküler yazılacak. Bu öyküler hep birlikte teknik yönden tartışılacak ve değerlendirilecek.

Yeni Dönem Kayıtları
Üretimhane’de yazarlık atölyeleri Hakan Bıçakcı ile devam ediyor. Yeni dönem kayıtları için Yazarlık Atölyesi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Açıklama

Her yazarın kendi yordamı var ve yazmak isteyen herkes bu yordamı kendisi oluşturur. Başka yazarların deneyimleri bu süreçte her zaman “doğruyu” işaret etmez. Ama her deneyim yanılgılarıyla da birlikte anlamlıdır.

Bu anlayıştan hareketle oluşturduğumuz atölyemizde sizleri de yol, yordam üzerine düşünmek, tartışmak, sorular üretmek üzere aramıza bekliyoruz.

1. Hafta: Yazarın okuma koltuğu: Bir romancı için eleştirel okurluğun önemi
2. Hafta: Yola çıkarken: Romancının perspektifi
3. Hafta: Başlangıç noktası: Konu/tema seçimi
4. Hafta: İlk adımlar: Uydurmaya başlıyoruz
5. Hafta: Hikâyemi kim anlatacak? Nasıl anlatacak?
6. Hafta: Karakterin inşası ve inandırıcı olmak

yürütücü

 

Irmak Zileli
Yazar

 

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Yayın dünyasına çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde yayımlanan değerlendirme ve eleştiri yazılarıyla adım attı.

Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Son Bakış (2019) ile genç okurlar için kaleme aldığı Bozuk Saat (2019), Arkadaşım İçin (2022) romanları bulunmaktadır. Diğer kitapları arasında Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma, Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) ve Ahmet Mümtaz Taylan’la hazırladığı bir nehir söyleşi kitabı olan Ara Toplam (2021) bulunuyor.

Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne, Son Bakış isimli romanı ise 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer görüldü.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.