Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

5 Nisan-14 Haziran 2022, 19.30-22.30
10 Hafta | Toplam 30 Saat | Uygulamalı

Eşik, Gözlerini Kaçırma, Gölgesinde, Bozuk Saat ve Son Bakış romanlarının yazarı; Yunus Nadi Roman Ödülü ve Duygu Asena Roman Ödülü sahibi Irmak Zileli’den yazarlık becerilerini geliştiren teorik ve uygulamalı bir atölye. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, 5 Nisan’da başlayıp 14 Haziran’a kadar (3 Mayıs hariç) her Salı, 19.30-22.30 saatleri arasında Zoom üzerinden online olarak gerçekleşecek.

Atölye boyunca yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulacak; okuma deneyimleri paylaşılacak. Her hafta Irmak Zileli’nin sunduğu çerçevede yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik öyküler yazılacak. Bu öyküler hep birlikte teknik yönden tartışılacak ve değerlendirilecek.

Yeni Dönem Kayıtları
Üretimhane’de yazarlık atölyeleri Hakan Bıçakcı ile devam ediyor. Yeni dönem kayıtları için Yazarlık Atölyesi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Açıklama

Bir yazar için en iyi okul, metnine yönelik eleştirel bir bakış kazanmasını sağlayan yazar ve eleştirmenlerdir. Bu atölyenin amacı da hem katılımcıların kendi metinlerine yönelik bu bakışı kazanmasını sağlamak hem de atölye yürütücüsünün deneyim ve birikimi ışığında yapacağı eleştirilerden yazmanın kimi kurallarını öğrenmesini sağlamaktır. Edebiyatta doğru ölçütler edinmek ve teknik bazı konularda yetkinleşmek için çok okumak ve yaratıcı yazarlık alanında belli bir birikim ve deneyime sahip, bakış açısına güvendiğiniz kişiler tarafından eleştirilmek gerekir. Irmak Zileli yürütücülüğünde gerçekleşecek Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, bu ikisini bir arada gerçekleştirmeyi hedefleyen bir deneyim olacaktır.

Yaratıcı Yazarlık Atölye Programı

Öykü Nedir, Ne Değildir?
Öykü türünün özellikleri, diğer türlerle arasındaki farklılıklar ve benzerlikler.

Neden Yazıyorum? Neden Bu Öyküyü Yazıyorum?
Yazarın poetikası, bir öykü yazarken “neden?” sorusunun önemi, yeteneğin kaynakları ve hikâyede çatışma unsuru.

Bir Hikâye Uydurmak
Hikâyenin temel unsurlarından biri olan olay örgüsü, metni okuduğumuz haliyle ve tüm ayrıntılarıyla daha en başından belirlenmeli midir? Metnin başına otururken yazar neyi, ne kadar bilir?

Karakter Oluşturmak ve İnandırıcı Olmak
Öyküde karakter inşasının incelikleri, metnin kendi evreni içerisindeki gerçekliğinin kurulması, karakterlerin tutarlılığı, olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkileri.

Anlatıcım Kim?
Ne anlatacağını, bunu hangi hikâye üzerinden anlatacağını keşfeden ve artık karakterlerini de tanıyan yazarın önündeki soru: Bunu nasıl anlatacağım? Metinlerden örneklerle farklı anlatıcı türleri, yaratıcı yazarlıkta anlatım teknikleri, bir hikâyenin anlatıcısını seçmenin önemi.

Yapı Kurmak
Öykü kurgusu üzerine düşünmek. Olay örgüsünü nasıl bir yapı içinde aktarabiliriz?

Öyküde Mekân ve Zamanın Sınırları
Öyküde mekânın kullanımı ve sınırları, zamanda geçiş yapmak ve zamanda atlama.

Atmosfer Yaratmak
Atmosferden ne anlıyoruz? Atmosfer yaratmanın yolları nelerdir?

Anlatım Biçimleri
Hangi anlatım biçimi, ne şekilde kullanılmalı?

Dil ve Üslup
Dil nedir, üslup nedir? Üslup ile dil arasındaki ilişki. Bir araç ve amaç olarak dil, dilin atmosfer yaratmada ve okurla bağ kurmadaki önemi. Sıfat kullanımı, betimlemeler, anlatmak ile göstermek arasındaki farklar.

Atölyenin İşleyişi

• Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, maksimum 15 kişiyle gerçekleşir.
• Dersler Salı günleri, 19.30-22.30 saatleri arasında Zoom üzerinden yapılır.
• Atölye süresince okunacak kitapların listesi katılımcılarla önceden paylaşılır.
• Katılımcılar, geliştirmek istedikleri öyküleri yürütücüye önceden gönderir.
• Yazılan öyküler, atölye günü okunarak Irmak Zileli tarafından değerlendirilir, katılımcılar yorumlarını paylaşır.
• Öyküler üzerinden yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulur.
• Atölyenin uygulama biçimi didaktik değil; tartışmaya, yaratıcılığa ve uygulamaya yöneliktir.

Kimler Katılabilir?

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne yazmaya ilgi duyan herkes katılabilir; katılım için önceden öykü veya roman yazıyor olma şartı aranmaz. Hâlihazırda öykü yazan ve öykülerini geliştirmek isteyenler de atölyeye katılabilirler.

yürütücü

 

Irmak Zileli
Yazar

 

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Yayın dünyasına çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde yayımlanan değerlendirme ve eleştiri yazılarıyla adım attı.

Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Son Bakış (2019) ile genç okurlar için kaleme aldığı Bozuk Saat (2019), Arkadaşım İçin (2022) romanları bulunmaktadır. Diğer kitapları arasında Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma, Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) ve Ahmet Mümtaz Taylan’la hazırladığı bir nehir söyleşi kitabı olan Ara Toplam (2021) bulunuyor.

Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne, Son Bakış isimli romanı ise 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer görüldü.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler banka kartı ve kredi kartı ile yapılabilir.
• Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır.