uretimhane-logo

Disiplinlerarası etkinlik ve ortak üretim alanı

Evliya Çelebi Mah.
Sadi Konuralp Cd. No:5/2
34430 Beyoğlu/İstanbul
bilgi@uretimhane.com.tr
+90 212 232 87 49

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

1.500,00

24 Haziran-26 Ağustos, 19.30-22.30 (14. Dönem) *Kontenjan doldu
7 Temmuz-8 Eylül, 19.30-22.30 (15. Dönem) *Kayıtlara açık
10 Hafta | Toplam 30 Saat | Uygulamalı

Eşik, Gözlerini Kaçırma, Gölgesinde, Bozuk Saat ve Son Bakış romanlarının yazarı; Yunus Nadi Roman Ödülü ve Duygu Asena Roman Ödülü sahibi Irmak Zileli’den yazarlık becerilerini geliştiren teorik ve uygulamalı bir atölye. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, 7 Temmuz’da başlayıp 8 Eylül’e kadar her Çarşamba, 19.30-22.30 saatleri arasında Zoom üzerinden online olarak gerçekleşecek.

Atölye boyunca yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulacak; okuma deneyimleri paylaşılacak. Her hafta Irmak Zileli’nin sunduğu çerçevede yazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik öyküler yazılacak. Bu öyküler hep birlikte teknik yönden tartışılacak ve değerlendirilecek.

Kategoriler: ,

Açıklama

Bir yazar için en iyi okul, metnine yönelik eleştirel bir bakış kazanmasını sağlayan yazar ve eleştirmenlerdir. Bu atölyenin amacı da hem katılımcıların kendi metinlerine yönelik bu bakışı kazanmasını sağlamak hem de atölye yürütücüsünün deneyim ve birikimi ışığında yapacağı eleştirilerden yazmanın kimi kurallarını öğrenmesini sağlamaktır. Edebiyatta doğru ölçütler edinmek ve teknik bazı konularda yetkinleşmek için çok okumak ve yaratıcı yazarlık alanında belli bir birikim ve deneyime sahip, bakış açısına güvendiğiniz kişiler tarafından eleştirilmek gerekir. Irmak Zileli yürütücülüğünde gerçekleşecek Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, bu ikisini bir arada gerçekleştirmeyi hedefleyen bir deneyim olacaktır.

Yaratıcı Yazarlık Atölye Programı

1. Hafta: Öykü Nedir, Ne Değildir?
Öykü türünün özellikleri, diğer türlerle arasındaki farklılıklar ve benzerlikler.

2. Hafta: Neden Yazıyorum? Neden Bu Öyküyü Yazıyorum?
Yazarın poetikası, bir öykü yazarken “neden?” sorusunun önemi, yeteneğin kaynakları ve hikâyede çatışma unsuru.

3. Hafta: Bir Hikâye Uydurmak
Hikâyenin temel unsurlarından biri olan olay örgüsü, metni okuduğumuz haliyle ve tüm ayrıntılarıyla daha en başından belirlenmeli midir? Metnin başına otururken yazar neyi, ne kadar bilir?

4. Hafta: Karakter Oluşturmak ve İnandırıcı Olmak
Öyküde karakter inşasının incelikleri, metnin kendi evreni içerisindeki gerçekliğinin kurulması, karakterlerin tutarlılığı, olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkileri.

5. Hafta: Anlatıcım Kim?
Ne anlatacağını, bunu hangi hikâye üzerinden anlatacağını keşfeden ve artık karakterlerini de tanıyan yazarın önündeki soru: Bunu nasıl anlatacağım? Metinlerden örneklerle farklı anlatıcı türleri, yaratıcı yazarlıkta anlatım teknikleri, bir hikâyenin anlatıcısını seçmenin önemi.

6. Hafta: Yapı Kurmak
Öykü kurgusu üzerine düşünmek. Olay örgüsünü nasıl bir yapı içinde aktarabiliriz?

7. Hafta: Öyküde Mekân ve Zamanın Sınırları
Öyküde mekânın kullanımı ve sınırları, zamanda geçiş yapmak ve zamanda atlama.

8. Hafta: Atmosfer Yaratmak
Atmosferden ne anlıyoruz? Atmosfer yaratmanın yolları nelerdir?

9. Hafta: Anlatım Biçimleri
Hangi anlatım biçimi, ne şekilde kullanılmalı?

10. Hafta: Dil ve Üslup
Dil nedir, üslup nedir? Üslup ile dil arasındaki ilişki. Bir araç ve amaç olarak dil, dilin atmosfer yaratmada ve okurla bağ kurmadaki önemi. Sıfat kullanımı, betimlemeler, anlatmak ile göstermek arasındaki farklar.

Atölyenin İşleyişi

• Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, maksimum 15 kişiyle gerçekleşir.
• Dersler Çarşamba günleri, 19.30-22.30 saatleri arasında Zoom üzerinden yapılır.
• Atölye süresince okunacak kitaplar ve metinler katılımcılarla önceden paylaşılır.
• Katılımcılar, geliştirmek istedikleri öyküleri yürütücüye önceden gönderir.
• Yazılan öyküler, atölye günü okunarak Irmak Zileli tarafından değerlendirilir, katılımcılar yorumlarını paylaşır.
• Öyküler üzerinden yazmanın yol ve yöntemleri, anlatım biçimleri, dilin kullanımı, karakter inşası, kurgu tekniği üzerine konuşulur.
• Atölyenin uygulama biçimi didaktik değil; tartışmaya, yaratıcılığa ve uygulamaya yöneliktir.

Kimler Katılabilir?

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne yazmaya ilgi duyan herkes katılabilir; katılım için önceden öykü veya roman yazıyor olma şartı aranmaz. Hâlihazırda öykü yazan ve öykülerini geliştirmek isteyenler de atölyeye katılabilirler.

yürütücü

Irmak Zileli, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Roman Kahramanları dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor.

Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Bozuk Saat (2019) ve Son Bakış (2019) romanlarının yanı sıra Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) başlıklı kitabı bulunuyor.

Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne, Son Bakış romanı ise 2020 Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer görüldü.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• 10 haftalık atölyenin toplam katılım bedeli 1.500 TL’dir.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır.