Derinlemesine Okuma Seansları: Belge-Hakikat-Dil

27 Ekim-10 Kasım 2019, 11.00-13.00

Sanatçı Merve Ünsal, Üretimhane’de Belge-Hakikat-Dil alt başlığıyla okuma atölyesi verecek. Sanatçının ‘Derinlemesine Okuma Seansları’ adıyla 2013’ten bu yana verdiği bu atölyede, seçilen üç metin katılımcılarla birlikte okunup analiz edilecek.

Üç oturumdan oluşan atölye; 27 Ekim, 3 Kasım ve 10 Kasım Pazar günleri, 11.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Katılımcı sayısı ise 10 kişiyle sınırlı.

Açıklama

Sanatçı Merve Ünsal, Derinlemesine Okuma Seansları aracılığıyla farklı kurum ve bağlamlarda, birlikte okuma eylemini sanatsal üretimin müzakere edildiği ve açıldığı bir mecra olarak kurguluyor. Okuma eylemini araştırma, üretme ve sergileme aşamalarının ortak paydası olarak değerlendiren sanatçı, 2013’ten bu yana “Derinlemesine Okuma Seansları” yürütüyor. Seçili metinler aracılığıyla muhtelif içerik ve işleri okuyarak ilişkilendirmenin performatif yönüne işaret ediyor.

Üretimhane’deki okuma seansları için Belge-Hakikat-Dil kavramları üzerinden üç metin seçen Ünsal, metni birlikte okuyarak, öncü bir bilgi ya da dış metinlere dayanmadan, birlikte geçirilen iki saat içinde metinden yapılabilecek çıkarımlarla ilgileniyor. Diğer bir deyişle, Üretimhane ekibi metinleri önceden katılımcılarla paylaşacak olsa da metinlerin önceden araştırılmış, çalışılmış olması gerekmiyor.

yürütücü

Merve Ünsal, Robert Koleji’nin ardından Princeton Üniversitesi’nde Sanat ve Arkeoloji (lisans) ve Parsons The New School for Design’da Fotoğraf ve Fotoğrafla İlişkili Mecralar alanında (yüksek lisans) eğitim aldı. New York ve İstanbul’da çeşitli sanat kurumlarında çalıştı. 2015’ten beri serbest olarak Türkçe-İngilizce çeviri, İngilizce redaktörlük ve çağdaş sanat alanında yazarlık yapıyor. m-est.org adlı sanatçı odaklı çevrimiçi yayın mecrasının kurucu editörü. Fotoğraf ve metin alanlarında yoğunlaşan sanat işlerini Oslo, Toronto, Beyrut gibi şehirlerde farklı bağlamlarda ve ölçeklerde göstermiş olan Ünsal, sanatçı inisiyatifleri, misafirlik programları ve sanatsal araştırma programlarının sanatçıların üretimlerine olan etkisini araştırmakla ilgileniyor. Arter Araştırma Programı’nın 2019–2020 döneminin Program Yürütücüsü olarak çalışıyor.

merveunsal.com

kayıt ve ödeme

Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan sayfa üzerinden kredi kartıyla veya banka havalesi/EFT (%5 indirim) ile ödeme yapabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 10 kişiyle sınırlıdır.