Online Senaryo Atölyesi

17 Kasım 2020-12 Ocak 2021, 19.00-22.00
9 Hafta | Toplam 27 Saat | Uygulamalı
Sinopsis, Tretman, Logline, Tagline, Diyalog Yazımı, Sunum Dosyası

Online Senaryo Atölyesi, 17 Kasım 2020’de başlayıp 12 Ocak 2021’e kadar her hafta Salı günü, 19.00-22.00 saatleri arasında, Zoom üzerinden online olarak gerçekleşecek. Kontenjan 10 kişiyle sınırlı.

Akademisyen, oyun yazarı, senarist ve yönetmen Kerem Kurdoğlu liderliğinde yürütülecek yoğun program, katılımcıların kendi senaryolarını yazmalarını ve geliştirmelerini sağlayacak. Fikir bulma ve geliştirme, fikirlerin senaryo formatına uyarlanması, senaryonun dramatik yapısını kurma, diyalog yazımı, anlatım teknikleri gibi konularda bilgi ve becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bu atölyeye katılabilirsiniz.

Açıklama

Atölye bitiminde her katılımcı üç farklı film öyküsü bulmuş, sinopsislerini ve logline’larını yazmış, üç farklı diyaloglu sahne yazmış, yürütücüden ve diğer katılımcılardan geri bildirim almış, sunum dosyası ve tretman örneklerini görmüş, bir sunum dosyası hazırlamış olacak.

1. Hafta:

– Senaryonun temel öğelerinin anlatılması: örneklerle sinopsis, tretman, senaryo, logline ve storyboard.
– Seçilen bir filmin tek sayfalık sinopsisini yazıp okumak.
– İlk atölye günü sonunda katılımcılara bir film öyküsü konusu verilecek ve katılımcıların yazacakları film öyküleri, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

2. Hafta:

– Yazılan sinopsislerin okunması ve üzerlerine konuşulması.
– Tek paragraflık sinopsis formatı ve logline örneklerinin gösterilmesi.
– Ders sonunda, katılımcılara yeni bir film öyküsü konusu verilecek ve tek sayfalık sinopsis formatının yanı sıra tek paragraflık sinopsis ve logline yazmaları istenecek. Katılımcıların yazacakları film öyküleri, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

3. Hafta:

– Yazılan ikinci film konusunun sinopsislerinin okunması ve üzerlerine konuşulması.
– Ders sonunda, katılımcılara üçüncü bir film öyküsü konusu verilecek ve tek sayfalık sinopsis, tek paragraflık sinopsis ve logline yazmaları istenecek. Katılımcıların yazacakları film öyküleri, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

4. Hafta:

– Yazılan üçüncü film konusunun sinopsislerinin okunması ve üzerlerine konuşulması.

5. Hafta:

– Sunum dosyası örneklerinin gösterilmesi.
– Katılımcılar ve yürütücü, bu derse kadar her katılımcının yazmış olduğu üçer film öyküsünden hangisini seyirci gözüyle tercih ettiği konusunda geri bildirim verecek.
– Katılımcılardan, atölyenin son dersine, yani dokuzuncu derse kadar, seçtikleri film öyküsünden bir sunum dosyası hazırlamaları istenecek.
– Senaryo yazmanın teknik detayları anlatılacak.
– Celtx ve Word programları ile senaryo yazmanın pratik detayları gösterilecek.
– Kısa bir sahne yazımı alıştırması yapılacak.
– Ders sonunda, katılımcılara yazmaları için bir sahne/sekans konusu verilecek ve katılımcıların yazacakları sahneler, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

6. Hafta:

– Yazılan sahnelerin okunması ve tartışılması.
– Ders sonunda, katılımcılara yazmaları için bir sahne/sekans konusu daha verilecek ve katılımcıların yazacakları sahneler, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

7. Hafta:

– Yazılan sahnelerin okunması ve tartışılması.
– Ders sonunda katılımcılardan, seçtikleri film öyküsünün bir sahnesini veya sekansını yazmaları istenecek ve katılımcıların yazacakları sahneler, bir sonraki derse kadar e-posta üzerinden yürütücüye gönderilecek.

8. Hafta:

– Yazılan sahnelerin okunması ve tartışılması.
– Sunum dosyalarıyla ilgili soruların cevaplandırılması.

9. Hafta:

– Hazırlanan dosyaların sunulması ve değerlendirilmesi.

yürütücü

Kerem Kurdoğlu

Oyun Yazarı, Senarist, Yönetmen
Post-Prodüksiyon Stüdyosu ABT’nin Yöneticisi
Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi
Görsel Efekt ve Post Prodüksiyon Süpervizörü

1964 İstanbul doğumlu. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun. 1986 yılından itibaren, Türkiye’nin ilk profesyonel 3D animatörlerinden biri ve görsel efekt sanatçısı olarak sayısız reklam filmine imza attı. Aynı zamanda, sıra dışı gösteriler yazıp yönettiği bir tiyatro kariyerini de sürdürdü. 1991’de tasarımcı, yönetmen Naz Erayda ile birlikte Kumpanya adlı tiyatro topluluğunu, 1995’te görsel efekt ve animasyon stüdyosu KBA’yı kurdu. 1998’de post prodüksiyon stüdyosu ve film laboratuvarı Sinefekt’e katıldı, 2000 yılında Başkan Yardımcısı oldu. Sinefekt’te yapılan tüm reklam filmlerinin süpervizörlüğü yanında, birçok uzun metrajlı filmin teknik danışmanlığını ve bazılarının görsel efekt süpervizörlüğünü üstlendi. 2007’de Sinefekt’ten ayrılarak reklam filmlerinde yönetmenlik ve görsel efekt süpervizörlüğü yapmaya başladı. 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali için, Garajistanbul bünyesinde Kafka’nın Dava adlı romanından kendi uyarladığı “İstanbul’da Bir Dava” adlı müzikali sahneledi. Bu çalışmasıyla, 2009 Tiyatro Tiyatro Dergisi Yılın Oyun Yazarı Ödülü’nü aldı. Birçok sinema filminin Görsel Efekt ve Post Prodüksiyon Süpervizörlüğünü yaptı. Eylül 2010’da, ABT Post Prodüksiyon Stüdyosu’nun yöneticiliğini üstlendi. Yazdığı “Ve Hep Birlikte Soldan Çıkarlar” adlı oyun, Kasım 2011-2012 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. ‘Yılın Oyun Yazarı’ ödülüne aday gösterildi, Avrupa’da yazılmış en iyi çağdaş oyunlar seçkisine alındı. Mimar Sinan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Plato Yüksek Okulu, Dijital Film Akademisi ve Bomonti Atölye gibi birçok eğitim kurumunda, festival ve organizasyonda dersler ve seminerler verdi. Halen Bilgi Üniversitesi, Sinema Televizyon Bölümü’nde ve İstanbul Film Akademi’de senaryo dersleri vermekte ve ABT Post Prodüksiyon Stüdyosu’nun yöneticiliğini sürdürmektedir.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Kontenjan 10 kişiyle sınırlıdır.