E-Atölye: Öykü Yazma ve Geliştirme

1 Aralık-25 Ocak

Eşik, Gözlerini Kaçırma, Gölgesinde, Bozuk Saat ve Son Bakış romanlarının yazarı Irmak Zileli yürütücülüğünde düzenlenecek Öykü Yazma ve Geliştirme Atölyesi’nde katılımcılar öyküler yazacak, Zileli’nin yönlendirmeleriyle yazdıkları öyküleri geliştirme fırsatı bulacak.

Metinlerinize yönelik eleştirel bakış kazanmak, edebiyatta doğru ölçütler edinmek, teknik konularda yetkinleşmek için bir yazarın yol göstericiliğine ihtiyaç duyuyorsanız bu atölyeye katılabilirsiniz.


Bu atölyenin tarihi geçmiştir. Yeni dönem kayıtları için Yaratıcı Yazarlık Atölyesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kayıtlara kapalı

Kategoriler: ,

Açıklama

Bir yazar için en iyi okul metnine yönelik eleştirel bir bakış kazanmasını sağlayan yazar ve eleştirmenlerdir. Bu atölyenin amacı da hem katılımcıların kendi metinlerine yönelik bu bakışı kazanmasını sağlamak, hem de atölye yürütücüsünün deneyim ve birikimi ışığında yapacağı eleştirilerden yazmanın kimi kurallarını öğrenmesini sağlamaktır. Edebiyatta doğru ölçütler edinmek ve teknik bazı konularda yetkinleşmek için çok okumak ve yaratıcı yazarlık alanında belli bir birikim ve deneyime sahip, bakış açısına güvendiğiniz kişiler tarafından eleştirilmek gerekir. Irmak Zileli yürütücülüğünde gerçekleşecek Öykü Yazma ve Geliştirme Atölyesi, bu ikisini bir arada gerçekleştirmeyi hedefleyen bir deneyim olacaktır.

İki ay sürecek olan atölye boyunca katılımcılar öyküler yazacak ve yazdıkları öyküler üzerinde çalışmaları için Irmak Zileli tarafından yönlendirilecek. Zileli, her öykü üzerine notlar alarak ve ayrıca bir değerlendirme metni yazarak katılımcının öyküsünü geliştirmesini, eksiklerinin ve zaaflarının farkına varmasını sağlamaya çalışacak. Somut olarak metin üzerine düşülen notlar ve değerlendirme yazısı, öykü yazmanın incelikleri, dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine ders niteliğinde olacak.

Anlatıcı probleminden, anlatım biçimi ve dile; karakterin gerçekliğinden olay örgüsüne kadar pek çok konu pratik olarak işlenecek. Atölye iki haftalık periyotlar şeklinde ilerleyecek. İki haftada bir öykü yazılmasının yanı sıra kişiye özel okuma ödevleri verilecek.

Not: Atölye katılımcıları ile e-posta ve Skype aracılığıyla iki hafta içinde bir öykü üzerinde çalışmak hedeflenmektedir. Ancak bir öykünün tamama erdirilmemesi durumunda bu çalışma sonraki periyota devredecektir.

yürütücü

Irmak Zileli, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Sosyal Antropoloji öğrenimi gördü. Televizyon ve dergilerde muhabirlik yaptı. Roman Kahramanları dergisinin kuruluşunda görev aldı ve ilk 6 sayı yayın yönetmenliğini yürüttü. 2006 yılından bu yana çeşitli dergilerde, gazete kitap eklerinde değerlendirme ve eleştiri yazıları yayınlanıyor. Zileli’nin basılmış eserleri arasında Eşik (2011), Gözlerini Kaçırma (2014), Gölgesinde (2017), Bozuk Saat (2019) ve Son Bakış (2019) romanlarının yanı sıra Bayram Çocukları (2004) isimli bir araştırma ve Halit Refiğ ile söyleşilerinden oluşan Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim (2009) başlıklı kitabı bulunuyor. Zileli’nin Eşik romanı 2012 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer görüldü.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır.