#Enikonu: Çevirmek Yazmak mıdır?

Ücretsiz Etkinlik

17 Şubat 2020, 19.30-21.00

#Enikonu başlıklı konuşma serisi, yazar ve çevirmen Yiğit Bener’in “Çevirmek Yazmak mıdır?” adlı konuşmasıyla devam ediyor. Çevirmenin kimliği ve statüsü, çevirmenin çevirinin neresinde durduğu, çeviride tercih ve olasılıkların neler olduğu gibi konuların tartışılacağı etkinlik, 17 Şubat Pazartesi akşamı, 19.30-21.00 saatleri arasında Üretimhane’de.

Kategori: Etiket:

Açıklama

• Türkçeye başka bir dilden çevrilmiş bir edebiyat eserinin dilini, üslubunu, anlatım tekniklerini başarılı buluyorsak, bu kimin başarısı ve hüneridir? Bu soruya insanların ezici çoğunluğu büyük olasılıkla “elbette yazarın” yanıtını verecektir, ama öyle midir gerçekten? Yazar metnini Türkçe yazmadığına göre, “çeviri” adını verdiğimiz Türkçe metin kime aittir?

• Çeviri edimi, fotokopi benzeri hep aynı sonucu veren otomatik ve mekanik bir işlem midir? Eğer öyle değilse, o zaman çevirmen de bir “çevirikopi” makinesi değildir. O halde iki farklı çevirmenin yapacağı ve birbirinden kaçınılmaz olarak farklı olan çevirilerden biri ille “doğru” öteki de ille “yanlış” mıdır? Bir metnin tek bir “nesnel doğru” çevirisi olabilir mi? İki farklı çeviri, eşdeğer derecede “doğru” ya da en azından “meşru” olamaz mı?

• Tek bir “nesnel doğru” yoksa, o halde her çevirmenin farklı meşru olasılıklar arasında farklı öznel tercihler yapmış olduğunu kabul etmeliyiz. Başka bir deyişle, metin çevirmenin beyin süzgecinden geçip diğer dile aktarılırken, çevirmenin öznel müdahalesiyle bir ölçüde dönüşmüştür. Metin dönüşürken hâlâ aslına sadık olabilir mi? Olmalıysa, yani bu öznel tercihler keyfi olamazsa, o halde çevirmenin öznelliğinin kabul edilebilir sınırı nedir?

• Çevirmen eğer metni bir ölçüde dönüştürüyorsa, onu bir bakıma “yeniden yazmış” sayılamaz mı? Bu durumda çevirmen çeviri metnin neresindedir? Tümündeyse, çevirmek yazmak mıdır ve çevirmen de farklı türde bir yazar mıdır?

• Eğer bir yazar, romanını önce bir dilde yazıp daha sonra başka bir dilde yeniden yazıyorsa, yaptığı işlem bir çeviri sayılabilir mi?

konuşmacı

Yiğit Bener, 1958 doğumlu yazar ve çevirmen. Çocukluğu ve gençliği Ankara ve Paris’te geçti. Tıp okudu. Siyasi faaliyetleri yüzünden 1980 darbesi sonrası 10 yıl Brüksel ve Paris’te yaşamak zorunda kaldı. Yerli ve uluslararası meslek örgütlerinde yöneticilik yaptı. Profesyonel konferans tercümanı olarak geçimini sağlıyor. Bilkent ve Boğaziçi üniversitelerinde meslek dersleri veriyor.

Yiğit Bener ve eserleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için: tr.wikipedia.org/wiki/Yiğit_Bener

kayıt

Etkinliğe katılım ücretsizdir ve herhangi bir ön koşul yoktur. Ancak kaydınızın gerçekleşmesi için bilgi@uretimhane.com.tr adresine ad-soyad bilgisi göndermeniz gerekmektedir.