uretimhane-logo

Öğrenmeyi, düşünmeyi, üretmeyi, paylaşmayı seven insanların evi.

Katip Mustafa Çelebi Mah.
Küçük Parmakkapı Sk. No:15/4
34433 Beyoğlu/İstanbul
bilgi@uretimhane.com.tr
+90 212 232 87 49

Parametrik Tasarım

500,00

28-29 Kasım, 14.00-18.00

Pada Labs iş birliğiyle düzenlenen Parametrik Tasarım Atölyesi’nde yüksek mimar ve hesaplamalı tasarımcı Begüm Aydınoğlu, Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden parametrik ve algoritmik modelleme yapmanın yollarını öğretecek. Atölye, 28 ve 29 Kasım tarihlerinde, 14.00-18.00 saatleri arasında, Zoom üzerinden gerçekleşecek.

Tasarımın farklı alanlarından profesyonellere ve öğrencilere açık olan atölyede; Grasshopper programının arayüzünün anlatımından, kompleks parametrik kodlar ile tasarım yapma yöntemlerine kadar pek çok konu uygulamalı olarak işlenecek. Atölye sonunda sertifika da verilecek.

Açıklama

Parametrik Tasarım, parametrik modelleme dünyasına giriş yapmak, var olan bilgisini pekiştirmek, başlangıç seviyesinde olup orta-ileri seviyeye ilerlemek ve projeler üretmek isteyen, tasarımın birçok farklı alanından profesyonellere ve öğrencilere açıktır. Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden ilerleyecek olan atölye, her seviyeden katılımcıya açık olup ağırlıklı olarak başlangıç ve orta seviye düzeyine göre kurgulanmıştır. İki gün-iki oturum şeklinde düzenlenen atölye; ilk oturumunda parametrik ve algoritmik modellemenin tasarım sektöründeki yeri ile uygulamalı olarak başlayıp, Grasshopper arayüzünün anlatımı ve temel çalışma prensipleri ile devam edecek ve katılımcılar ilk parametrik tasarım egzersizlerini oluşturacaklar. İkinci oturumda ise daha kompleks sistemler kurulup ileri seviye çalışmalar yapılacak. Sürekli yürütücü ile iletişimde kalınarak, yaparak öğrenme metodu ile ilerlenecek. Yapılan çalışmaların, atölye sonunda her katılımcının kararına göre bir posterden bina cephesine, mobilyadan duvar paneline kadar çeşitli ölçeklerde projelere evrilmesi bekleniyor.

Önemli Not: Atölye gününden önce bilgisayarınıza Rhinoceros-Grasshopper programını yüklemelisiniz. Süresi dolmadığı müddetçe, programın 90 günlük deneme sürümü yeterli olacaktır. Katılım için program bilgisine gerek yoktur.

Program Bilgisi: Atölye, İngilizce dilinde kurulmuş Rhinoceros 6.0 üzerinden, Türkçe anlatımla ilerleyecek. Grasshpoper, Rhinoceros 6.0’ın kendi içinde mevcut. Eğer Rhinoceros’un daha önceki sürümleri mevcut ise (5.0 veya 4.0) https://www.grasshopper3d.com/page/download-1 adresinden plug-in olarak indirilmesi gerekir.

yürütücü

Mimar ve hesaplamalı tasarımcı Begüm Aydınoğlu, Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de (AA DRL 2017) Mimarlık ve Kentsel Tasarım üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. Zaha Hadid Mimarlık Hesaplamalı Tasarım bölümünün (ZHCODE) global yürütücüsü olan Shajay Bhooshan Studio kapsamında, algoritmik tasarım yöntemlerinin ve robotların günümüzde mimari üretimde kullanımı alanında yoğunlaşmıştır.

Aydınoğlu, 2018 yılında kurduğu Pada (Platform of Advanced Digital Architecture) bünyesinde global etkinlikler, atölyeler, seminerler düzenliyor. Yine aynı yıl, deneysel mimarlık araştırmaları yaptığı mimarlık stüdyosu Pada Labs’i kurdu. Pada Labs, mimarlık, mobilya tasarımı, ürün tasarımı, grafik tasarım gibi birçok ölçekte projeler geliştirirken, robotik teknolojiler ve 3D printing alanında araştırmalara ve çalışmalara devam ediyor.

Yer aldığı bazı sergiler: Beijing Design Week, (Beijing, 2017, DNA/AADRL), In-Motion-Ventura Lamrate-Milano Tasarım Haftası (Milano, 2017, St/Sp), Metautopia-Zaha Hadid Gallery (London, 2017, DNA/AADRL), Chinese University of Hong Kong, Smartgeometry, (Hong Kong, 2014, Deep Space)

padalabs.com

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Atölyenin katılım bedeli 500 TL’dir.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.

Benzer Etkinlikler