Animasyon 101: Gif Yaratma Atölyesi

2 Kasım 2019, 12.00-15.00

İllüstratör ve tasarımcı Meltem Şahin yürütücülüğünde düzenlenen Animasyon 101: Gif Yaratma Atölyesi, 2 Kasım Cumartesi günü Üretimhane’de. Bu atölyede, animasyonun temel prensipleri öğretildikten sonra katılımcılarla birlikte bir animasyon gif oluşturulacak.

Açıklama

Animasyon 101: Gif Yaratma Atölyesi, iki bölümden oluşacak. İlk bölümde katılımcılar animasyonun temel prensiplerini öğrenirken, ikinci bölümde diğer atölye katılımcıları ile birlikte bir animasyon gif oluşturacaklar. Bu atölyeden çıkan katılımcılar, geleneksel animasyon tekniğini kullanarak kendi giflerini yaratabilme yetisine sahip olacaklar.

Not: Atölyeye katılmak için animasyon veya çizim becerisine sahip olmak şart değil. Gerekli tüm malzemeler (ışıklı masa, scanner, kağıt, kalem vb.) Üretimhane tarafından sağlanacak. Katılımcıların herhangi bir malzeme getirmesine gerek yoktur.

yürütücü

Meltem Şahin, Marmaris’li illüstratör ve tasarımcı. Tasarım eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra Sabitfikir, Bantmag ve Trendsetter gibi dergilere illüstrasyon işleri yaptı. 2013 yılında işleri dünyanın en büyük çocuk kitapları fuarlarından biri olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllığına seçildi. Can Yayınları için kitaplar resimledi. Daha sonrasında, Fulbright bursuyla gittiği Maryland Institute College of Art (MICA)’da illüstrasyon üzerine (Illustration Practice) master yaptı. Master’da illüstrasyonun sadece iki boyutta var olmadığını, giflerin, kinetik heykellerin, oyuncakların da bu pratiğin içerisinde kaldığını öğrendi. 2015 yılında ise bu yeni yönelimi robotik ve Arduino ile ilgili araştırmalarından dolayı MICA’nin master öğrencileri için verilen Araştırma ve Geliştirme bağışını aldı. Amerikalı yazar, küratör Elissa Blount Moorhead’in yazdığı ve Şahin’in resimlediği P Is for Pussy hakkında Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI ve BuzzFeed başta olmak üzere birçok yabancı basın kuruluşunda haber yapıldı. “Flow” adlı animasyonu, MICA Animasyon Festivali’nde 2D animasyonda birincilik ödülü aldıktan sonra Estonya, Amerika, Yunanistan ve Türkiye’de gösterildi. Mayıs 2016’da animasyon ve retro oyuncaklardan oluşan ilk solo sergisi “Negative Pleasure”ı Baltimore, Amerika’da açtı. Döndükten sonra da “Negative Pleasure”i İstanbul’da Mixer’de açtı. 2016 ve 2017 yıllarında, ilk 19 sonra da 22 kadın sanatçıdan oluşan premenstrüel sendromu konu alan PMS adlı artırılmış gerçeklik sergisinin küratörlüğünü yaptı. Calling Mag için yarattığı illüstrasyonu, American Illustration’ın 2017 baskısı için seçildi. 2017’nin ağustos ayından itibaren de Erdinç Akkaya ve Buğra Çelik ile birlikte literatürde bite-sized learning olarak adlandırılan, kullanıcıların kişiselleştirilmiş hap boyutunda içerikleri kısa sürede bitirebilecekleri Learnup adında bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor. Son olarak da 6 Eylül 2019’da New York Moda Haftası’nda, moda tasarımcı Ece Özalp ile tasarladığı “Incarnations of Inanna” adlı koleksiyonunun Flying Solo kapsamında defilesini yaptı.

meltemsahin.info

kayıt ve ödeme

Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan sayfa üzerinden kredi kartıyla veya banka havalesi/EFT (%5 indirim) ile ödeme yapabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 12 kişiyle sınırlıdır.