#Enikonu: Biyolojik Malzeme Odaklı Tasarım

Ücretsiz Etkinlik

10 Şubat 2020, 19.30-21.00

#Enikonu başlıklı konuşma serisinin ilki, tasarımcı ve akademisyen Ayşe Esin Durmaz’ın “Biyolojik Malzeme Odaklı Tasarım” adlı konuşmasıyla başlıyor. Biyo-malzemenin kullanım alanlarının ve plastikten ayrılan yönlerinin aktarılacağı etkinlik, 10 Şubat Pazartesi akşamı, 19.30-21.00 saatleri arasında Üretimhane’de.

Kategori: Etiket:

Açıklama

Sanayi devrimi sonrasında meydana gelen teknolojik gelişmeler ve ekonominin üretim endüstrisindeki hız ve üretim eğrisini zorlaması sonucu, tüketim ve üretim hızı arasındaki süre gün geçtikçe azalmakta. Petrol bazlı üretim malzemeleri bu arayı kapatma konusunda en düşük bütçeli, üretim ve kullanım arasındaki mesafeyi en aza indirgeyen malzeme gibi görülmektedir. Plastik kullanımı ya da atık yönetimi, gelişmekte olan ya da gelişmemiş birçok ülkedeki yanlış stratejiler yüzünden sera etkisi yaratmakta ve dünyadaki ekolojik dengeyi hızla değiştirmektedir. Petrol bazlı plastikler doğada asla kaybolmamakta; mikron seviyesine kadar küçülmekte ve su kaynaklarına karışıp ekosisteme geri dönülemeyecek derecede zarar vermektedir.

Doğada çürüme süresi yüksek malzemelerin sanayide kullanımına alternatif olacak biyo-polimer bazlı malzemeler iklim değişikliği nedeniyle yakın gelecekte yoğun taleple karşılaşacaktır. Biyo-malzeme avantajlı olduğu gibi son kullanıcıya ulaştırılması konusunda pek çok soruna sahiptir. Bu engellerin aşılması için tasarımcılara büyük bir pay düşmektedir.

Tasarımcı ve akademisyen Ayşe Esin Durmaz, “Biyolojik Malzeme Odaklı Tasarım” etkinliğinde katılımcılara biyo-malzemenin kullanım alanlarını ve plastikten ayrılan yönlerini aktaracaktır.

konuşmacı

Ayşe Esin Durmaz, İstanbul merkezli bir tasarımcı.

Kadir Has Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı mezunu. Stajını WeMake/Milano’da ürün tasarımcısı olarak yaptığı sırada dijital üretim ile prototip yapmayı ve fablab disiplinini deneyimledi. Mezun olduktan sonra ATÖLYE’de Makerlab koordinatörü olarak çalıştığı sırada dijital fabrikasyon üzerine atölye içerikleri ve üretim danışmanlığı verdi. Bir yıl sonra Rhein-Waal Üniversitesin’de FabLab Kamp-Lintfort’taki çalışmalarına paralel olarak “fab-house” projesinin tasarımından ve üretiminden sorumluydu. Şu anda Medipol Üniversitesi’nde ve Özyeğin Üniversitesi’nde dijital üretim disiplinine bağlı çeşitli dersler vermektedir.

kayıt

Etkinliğe katılım ücretsizdir ve herhangi bir ön koşul yoktur. Ancak kaydınızın gerçekleşmesi için bilgi@uretimhane.com.tr adresine ad-soyad bilgisi göndermeniz gerekmektedir.