Yaratma Cesareti

18 Nisan 2021, 14.00-16.30

Yaratma Cesareti, yaratıcılık kavramına ilişkin örnekler ve hikayelerden hareketle, katılımcıları yaratıcılığı canlandıracak yeni yöntemlerle tanıştıran etkileşimli bir eğitimdir.

18 Nisan Pazar günü, 14.00-16.30 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek eğitimi; iç mimarlık, tasarım yönetimi ve markalaşma alanlarında 20 yıllık deneyime sahip, yaratıcı girişimi ve ödülleriyle tanınan Gizem Aytaç verecek.

Açıklama

“Yaratma deneyim ile ilişkilidir ve merakın korkuyu yenmesi hâlidir. Cesaret; korku, acı, risk ve belirsizliğe karşı başa çıkabilme yetisidir.”

Yaratıcı edim ile beyin arasında bir ilişki var mı? Geleceği kim tasarlıyor? 21. yüzyıl becerilerinde ve gelecek trendlerinde yaratıcı düşünme neden önem kazandı? Cesaretin çeşitleri nedir? Yaratma cesareti edinmek bize neler sağlar? Bu ve benzeri sorulardan hareketle başlayan eğitim, yaratıcılık kavramına ilişkin örnekler ve ölçümlemeler üzerinden devam eder. Yaratıcı olma farkındalığı hakkında bilgiler paylaşılır. Beyin fırtınası çemberinde mini bir oyun ile tamamlanır.

Eğitim Konuları

• Tanışma: Soru-Cevap
• Yaratıcılık Süreçleri
• Yaratıcılık Ölçülür mü? Nasıl Ölçeriz?
• Yaratıcı Edim-Beyin İlişkisi
• 21. Yüzyıl Becerileri ve Gelecek Trendleri
• Cesaretin Çeşitleri
• Yaratma Cesareti Edinmek
• Yaratıcılık Kavramına İlişkin Örnekler
• Beyin Fırtınası: Etkileşimli Mini Oyun
• Kapanış: Soru-Cevap

Kazanımlar

Yaratma Cesareti eğitimi, katılımcıları yaratıcılığı canlandıracak yeni yöntemlerle tanıştıracak. Yaratıcı düşünce üzerine düşünmeyi, örneklemeler ve hikayeler ile konuyu pekiştirmeyi amaçlayan eğitim, beyin ve yaratıcılık ilişkisi üzerine bulgularla yaratıcı olma farkındalığı kazandıracak.

Bu eğitim, yaratıcı taraflarınızı keşfetmenize, önünüzdeki engelleri görmenize, zihninizi yaratıcı düşünme prensiplerine alıştırarak fark yaratan işler ortaya koymanıza, öğrendiklerinizi üretime çevirmenize yardımcı olabilir.

Kimler Katılabilir?

Eğitime yaratıcı endüstrilerde görev yapanlar, yaratıcılık üzerine konuşanlar ve düşünenler, mesleğinde yaratıcılığı kullanarak fark yaratmak isteyenler, kutunun dışında düşünmek isteyenler ve kendini gerçekleştirmek için çaba sarf eden herkes katılabilir.

Sertifika

Eğitime katılan herkese LinkedIn uyumlu, dijitalde görüntülenip paylaşılabilen akıllı sertifika verilecektir.

eğitmen

Gizem Aytaç, Bilkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevresel Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Programı’na katıldı. 2000 yılında Erdem Akan, Aslı Kıyak İngin ve Ebru Nur ile amatör tasarım grubu ProjeTasarlaTR kurulmasında yer aldı, amatör tasarım sergileri düzenledi.

2005-2007 tarihleri arasında, İstanbul Tasarım Haftası’nda proje yöneticisi olarak birçok marka için yaratıcı projeler hazırladı. İç mimarlık, tasarım yönetimi ve markalaşma alanlarında 20 yıl boyunca profesyonel olarak çalıştı. 3E adını verdiği; ekonomi, ekoloji ve etik konularına önem veren tasarımcı, 2015 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen ürün ve marka GOM’u yarattı.

2017 yılında İTÜ Çekirdek’e girişimci olarak kabul edildi. 2017 IF tasarım kılavuzunda yer almaya hak kazandı. Matematik ve Sanat Konferansı Bridges 2018’de, Stockholm Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde farklı kültürdeki matematik profesörleri ve çocuklar ile GOMYAP Atölyeleri gerçekleştirdi. GOM, 2017 yılında Design Turkey “Üstün Tasarım” ve 2018’de Çin Sanat Akademisi “Design Intelligence” ödüllerini; Gizem ise 2018’de Facebook ve Vogue Türkiye #SheMeansBusiness “Yaratıcı Kadın Girişimci” ödülünü aldı. GOM, 2019 Unesco Yaratıcı Şehirler kapsamında, Graz’da sergilenen World Wide Things Koleksiyonunda yer aldı. Üniversite, kurum ve okullarda, yaratma cesareti ve tasarım kültürü konusunda eğitim veren, atölyeler yapan tasarımcı, gelecek inşasında yaratıcı direnişe inanıyor.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Eğitime katılım kontenjanla sınırlıdır.