Yaratıcı Sosyal Medya Filtresi Yapma Atölyesi

23 Kasım 2019, 12.00-15.00

İllüstratör ve tasarımcı Meltem Şahin yürütücülüğünde düzenlenen Yaratıcı Sosyal Medya Filtresi Yapma Atölyesi; çizim, fotoğraf ve animasyonlardan yola çıkarak yaratıcı filtreler yapmanın yollarını uygulamalı olarak öğretecek.

Açıklama

Instagram ve Facebook hikayelerine eklenebilen filtreler sanatçılara ve tasarımcılara yeni bir yaratım alanı sunarken, markalara da çok etkili bir iletişim aracı sunuyor. Yaratıcı Sosyal Medya Filtresi Yapma Atölyesi, filtre yapmayı hiç bilmeyenler için düzenleniyor. Atölye süresince katılımcılar kendi yaptıkları 2 boyutlu çizimleri, 2D animasyonları veya internet üzerinden buldukları çizim, fotoğraf veya animasyonları kullanarak bir filtre tasarlayacaklar. Filtrenin fikir geliştirme, üretim ve paylaşımına kadar tüm süreçleri hakkında genel bilgiler edinip, her bir adımını uygulamalı olarak deneyimleyebilecekler. Atölye bitiminde yapılan filtreler Instagram’a yüklenecek.

Önemli Not: Atölyeye katılmak için program bilgisine ve çizim becerisine sahip olmak şart değil; Photoshop programını temel düzeyde bilmeniz yeterli. Atölye günü yanınızda Adobe Photoshop ve Spark AR programı yüklü bir dizüstü bilgisayarınızın yanı sıra Spark AR Player yüklü akıllı telefonunuzu getirmelisiniz. Program yükleme aşamasında sorun yaşayan katılımcıların atölye başlangıcından 45 dakika öncesinde mekanda bulunması gerekmektedir.

Program Bilgisi:
– Adobe Photoshop’un yedi günlük ücretsiz deneme sürümünü Adobe’un resmi sitesinden indirmek için: https://www.adobe.com/tr/products/photoshop/free-trial-download.html (Programın deneme süresinin dolmaması için, atölye gününden en çok 6 gün önce yüklemeniz tavsiye edilir.)
– Spark AR programını ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirmek için: https://sparkar.facebook.com/ar-studio/
– Spark AR Player’ı Android cihaza yüklemek için Google Play’i, iOS cihaza yüklemek için App Store’u ziyaret edebilirsiniz.

yürütücü

Meltem Şahin, Marmaris’li illüstratör ve tasarımcı. Tasarım eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra Sabitfikir, Bantmag ve Trendsetter gibi dergilere illüstrasyon işleri yaptı. 2013 yılında işleri dünyanın en büyük çocuk kitapları fuarlarından biri olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllığına seçildi. Can Yayınları için kitaplar resimledi. Daha sonrasında, Fulbright bursuyla gittiği Maryland Institute College of Art (MICA)’da illüstrasyon üzerine (Illustration Practice) master yaptı. Master’da illüstrasyonun sadece iki boyutta var olmadığını, giflerin, kinetik heykellerin, oyuncakların da bu pratiğin içerisinde kaldığını öğrendi. 2015 yılında ise bu yeni yönelimi robotik ve Arduino ile ilgili araştırmalarından dolayı MICA’nin master öğrencileri için verilen Araştırma ve Geliştirme bağışını aldı. Amerikalı yazar, küratör Elissa Blount Moorhead’in yazdığı ve Şahin’in resimlediği P Is for Pussy hakkında Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI ve BuzzFeed başta olmak üzere birçok yabancı basın kuruluşunda haber yapıldı. “Flow” adlı animasyonu, MICA Animasyon Festivali’nde 2D animasyonda birincilik ödülü aldıktan sonra Estonya, Amerika, Yunanistan ve Türkiye’de gösterildi. Mayıs 2016’da animasyon ve retro oyuncaklardan oluşan ilk solo sergisi “Negative Pleasure”ı Baltimore, Amerika’da açtı. Döndükten sonra da “Negative Pleasure”i İstanbul’da Mixer’de açtı. 2016 ve 2017 yıllarında, ilk 19 sonra da 22 kadın sanatçıdan oluşan premenstrüel sendromu konu alan PMS adlı artırılmış gerçeklik sergisinin küratörlüğünü yaptı. Calling Mag için yarattığı “Food Porn” adlı illüstrasyonu, American Illustration’ın 2017 baskısı için seçildi. 2017’nin ağustos ayından itibaren de Erdinç Akkaya ve Buğra Çelik ile birlikte literatürde bite-sized learning olarak adlandırılan, kullanıcıların kişiselleştirilmiş hap boyutunda içerikleri kısa sürede bitirebilecekleri Learnup adında bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor. Son olarak da 6 Eylül 2019’da New York Moda Haftası’nda, moda tasarımcı Ece Özalp ile tasarladığı “Incarnations of Inanna” adlı koleksiyonunun Flying Solo kapsamında defilesini yaptı.

meltemsahin.info

kayıt ve ödeme

Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan sayfa üzerinden kredi kartıyla veya banka havalesi/EFT (%5 indirim) ile ödeme yapabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 10 kişiyle sınırlıdır.