SPSS Temel İstatistik ve Veri Analizi Sertifika Programı

12 Mart-4 Nisan 2024, 20.00-23.00
36 Saat | Online | Uygulamalı

Akademide ve iş hayatında veri toplanması, işlenmesi, düzenlenmesi günden güne önemi artan becerilerdir. Bu becerileri, Üretimhane ve Kadir Has Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen SPSS Temel İstatistik ve Veri Analizi Sertifika Programı ile kazanabileceksiniz. SPSS ile veri analizi dünyasına giriş yaparak elinizdeki verileri anlamlı, ilişkili ve okunabilir hâle getirmeyi öğrenebileceksiniz.

Yeni dönem hakkında bilgi alın:

  Açıklama

  Üretimhane ve Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Akademisi iş birliğiyle düzenlenen SPSS Temel İstatistik ve Veri Analizi Sertifika Programı; araştırmacıların, akademisyenlerin, iş hayatında veri analizi ile ilgili çalışan kişilerin, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ortaya koydukları hipotezlerin istatistiksel alt yapılarını tamamlamalarını, uygulamalarını gerçekleştirmelerini, analiz yapabilmelerini, yapılan analizler sonucunda elde edilen sonuçları çıkarımlar yapıp bu çıkarımlar doğrultusunda önerilerde bulunabilmelerini amaçlamaktadır. Bu sayede katılımcılar, topladıkları birincil veya ikincil veriler yardımıyla temel istatistiksel analizleri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı aracılığıyla kendileri yapabileceklerdir.

  Eğitim Takvimi

  12 Mart 2024 Salı, 20.00-23.00
  13 Mart 2024 Çarşamba, 20.00-23.00
  14 Mart 2024 Perşembe, 20.00-23.00
  19 Mart 2024 Salı, 20.00-23.00
  20 Mart 2024 Çarşamba, 20.00-23.00
  21 Mart 2024 Perşembe, 20.00-23.00
  26 Mart 2024 Salı, 20.00-23.00
  27 Mart 2024 Çarşamba, 20.00-23.00
  28 Mart 2024 Perşembe, 20.00-23.00
  2 Nisan 2024 Salı, 20.00-23.00
  3 Nisan 2024 Çarşamba, 20.00-23.00
  4 Nisan 2024 Perşembe, 20.00-23.00

  Eğitim Konuları

  SPSS’e Giriş
  – SPSS Menüleri
  – SPSS Veri Girişi
  – SPSS’e Veri Çekme (Import)
  – SPSS’ten Veri Alma (Export)
  – SPSS’de Veri Düzenleme (Transform)

  Veri Türleri
  – Nominal Ölçme Düzeyi
  – Ordinal Ölçme Düzeyi
  – Oransal Ölçme Düzeyi

  Betimsel İstatistik
  – Merkezi Eğilim Ölçüleri
  – Merkezi Yayılım Ölçüleri 

  Frekans, Çapraz ve Çok Boyutlu Tabloların Oluşturulması
  – Frekans Tablosu
  – Çapraz Tablo
  – Çok Boyutlu Tablo

  Normal Dağılım
  – Normal Dağılım
  – Normal Dağılım Testleri

  Grafiksel Gösterim
  – Kutu Grafikleri
  – Q-Q Grafikleri
  – Histogram
  – Pasta Grafikleri
  – Bar Grafikleri

  Parametrik Testler
  – Tek Örneklem T-Testi
  – Bağımsız Örneklem T-Testi
  – Bağımlı Örneklem T-Testi
  – Tek Yönlü ANOVA
  – Post-Hoc İkili Karşılaştırmalar
  – İki Yönlü ANOVA

  Ki-Kare Testleri
  – Ki-Kare Bağımsızlık Testi
  – Ki-Kare Uygunluk Testi
  – Ki-Kare Homojenlik Testi

  Parametrik Olmayan Testler
  – Wilcoxon İşaret Sıra Testi
  – Mann-Whitney U Testi
  – Wilcoxon Testi
  – Kruskal-Wallis Testi
  – Friedman Testi

  Korelasyon Analizi
  – Pearson Korelasyon
  – Spearman Korelasyon

  Regresyon Analizi
  – Basit Doğrusal Regresyon
  – Çok Değişkenli Regresyon

  Faktör Analizi
  – Açıklayıcı Faktör Analizi
  – Doğrulayıcı Faktör Analizi

  Kümeleme Analizi
  – Hiyerarşik Kümeleme
  – Hiyerarşik Olmayan Kümeleme

  Proje Sunumları ve Değerlendirme

  Kazanımlar

  SPSS Temel İstatistik ve Veri Analizi Sertifika Programı’na katılan, nicel veriler ile uğraşan katılımcılar, SPSS yardımıyla temel ve ileri düzeyde istatistiksel analizler hakkında bilgi ve deneyim kazanacaklardır. Ayrıca SPSS programını kullanabilecek, veri girişi sağlayabilecek, verilerini düzenleyebilecek, çıktılarını alabilecek ve elde ettikleri çıktıları istatistiksel olarak yorumlayabileceklerdir. Bu yorumlarını kendi alanlarında hazırlayıp sunacakları analizlerle, eğitimin son haftasında diğer katılımcılarla paylaşabileceklerdir.

  Kimler Katılabilir?

  Bu eğitim programına lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, akademisyenler ve araştırmalarında istatistik bilgisini ve SPSS programını kullanan çeşitli sektörlerden çalışanlar katılabilirler.

  Materyaller

  Eğitimde Zoom kaydı alınır ve video kayıtları katılımcılarla eğitimin bitiminden 30 gün sonrasına kadar izleyebilecekleri şekilde paylaşılır. Böylece öğrenilen konuları tekrar etme ve kaçırılan dersleri takip etme imkânı sağlanır.

  Katılımcılarla eğitim süresince öğrenme sürecini desteklemek adına veri dosyaları, dokümanlar, sunumlar, makaleler ve görseller de ayrıca paylaşılacaktır.

  Sertifika

  SPSS Temel İstatistik ve Veri Analizi Sertifika Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcılara, Kadir Has Üniversitesi tarafından e-Devlet üzerinden sorgulanabilen sertifika düzenlenecektir.

  Sertifika Şartları:
  – Programa en az %75 oranında katılım sağlamak.
  – Sınıf içi yapılan çalışmalara katılmak ve eğitim sonu projesini tamamlamak.

  Gereksinimler

  Eğitime katılmak isteyen katılımcıların mutlaka kavramsal açıdan en basit düzeyde istatistik bilgisine, SPSS programını destekleyici bir bilgisayara sahip olmaları beklenmektedir. Lütfen kayıt olmadan önce belirtilen sistem gereksinimlerini ve kurulum ile ilgili notları kontrol ediniz.

  Sistem Gereksinimleri

  İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10 veya daha yeni bir sürüm.
  RAM: Minimum 4 GB RAM, (8 GB veya üstü RAM tavsiye edilir.)
  Disk Alanı: Programın ile işleyeceğiniz veri doyasınızın büyüklüğünün 4 katı bir alan. (Örneğin veri dosyanız 2 GB ise 8 GB alana ihtiyaç vardır. 20 GB veya üzerinde alan tavsiye edilir.)
  Tarayıcı: Edge, IE, Chrome, FireFox

  Önemli Not

  SPSS’in deneme sürümünde macOS sistemlerinde çalıştırılmasıyla ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Bu yüzden eğitime Windows işletim sistemli bir bilgisayar ile katılmanız tavsiye edilir.

  Kurulum

  IBM’in web sitesinden “Try SPSS Statistics for free” butonuna tıklayarak formu doldurabilir ve SPSS’in 30 günlük deneme sürümünü bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

  eğitmen

   

  Damla İlter Fakhouri
  Akademisyen

   

  Dr. Öğr. Üyesi Damla İlter Fakhouri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Uygulamalı İstatistik Anabilim Dalı’nda 2013 yılından beri görev yapmaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İstatistik Bölümü’nde tamamlamıştır. 2018-2019 yılları arasında Connecticut Üniversitesi, İstatistik Bölümü TÜBİTAK Yurtdışı Doktora İçi Araştırma Desteği ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan İlter Fakhouri, döndükten sonra doktora tez çalışmalarını tamamlayarak MSGSÜ İstatistik Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır.

  İlgi alanları arasında veri analizinde zaman serisi, risk analizi uygulamaları, yapay zeka optimizasyon algoritmaları, makine öğrenmesi ve yapay sinir ağları bulunmaktadır. Üniversitelerin çeşitli bölümlerinde verdiği lisans ve lisansüstü dersler arasında Makine Öğrenmesi, Olasılık ve İstatistik, Varyans Analizi, Bayesci İstatistik, Risk Analizi, Matematiksel Veri Analizi, Parametrik Olmayan Yöntemler, Zaman Serisi Uygulamaları ve Sosyal Bilimlerde İstatistik yer almaktadır. 2021 yılından itibaren MSGSÜ Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü’nde Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapan İlter Fakhouri’nin ulusal ve uluslararası dergilerde makaleler, projeler, konferanslarda davetli konuşmalar ve sunumlar, kitap bölümleri, seminerler olmak üzere literatüre bilimsel katkıları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergide hakemlik yapan İlter Fakhouri, aynı zamanda Türk İstatistik Derneği ve International Statistical Institute (ISI/ISBIS/y-BIS) üyesidir.

  kayıt ve ödeme

  • Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
  • Ödemeler banka kartı ve kredi kartı ile yapılabilir.
  • Kredi kartıyla yapılan ödemelerde 3, 6 ve 9 taksit imkânı vardır.
  • Eğitime katılım kontenjanla sınırlıdır.