Interior Sketching

15-22 Kasım 2022, 19.30-22.30

İç mekan eskizleri konusunda kendini geliştirmek isteyenler için online, uygulamalı ve sertifikalı atölye başlıyor. Interior Sketching atölyesinde perspektif oluşturmanın yollarını, iç mekan çizimleri oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri, marker ve rendering tekniklerini öğrenebileceksiniz.

15 ve 22 Kasım Salı günleri, 19.30-22.30 saatleri arasında, Zoom üzerinden Türkçe dilinde gerçekleşecek atölyeyi, tasarımcı ve akademisyen Olga Fontana yürütecek.

Açıklama

Interior Sketching, farklı eğitim seviyelerine sahip katılımcılara iç mekan eskizlerini öğretmeyi amaçlayan interaktif bir atölyedir. Gösterilecek teknikler, fazla zaman harcamadan herhangi bir zorluk seviyesinde olan oda planına göre iç mekanlar yaratma becerinizi geliştirecektir. Atölyeye katılarak oda planına göre iç mekanın detaylı bir eskizini adım adım yapabileceksiniz.

Atölye Programı

1. Hafta (3 Saat)
– İç mekan eskizinde kullanılan perspektif teknikleri,
– Tek noktalı perspektif açıklaması ve uygulaması (banyo),
– İki noktalı perspektif açıklaması ve uygulaması (salon).

2. Hafta (3 Saat)
– Üç noktalı perspektif açıklaması ve uygulaması (mutfak),
– Kompleks/geniş açılı iki noktalı perspektif çizimi açıklaması ve uygulaması (yatak odası),
– Hızlı çizim için sketching’de grid kullanılması,
– Marker ve rendering tekniklerine genel bakış,
– Katılımcıların yaptıkları uygulamalar hakkında değerlendirme, geri bildirim, tartışma ve soruların cevaplanması.

Not: Atölye Türkçe dilinde gerçekleşecektir.

Kazanımlar

Atölyeyi tamamladıktan sonra katılımcıların kavramsal eskizlerden başlayıp son sunum taslağına kadar kurşun kalem veya fineliner kullanarak fikirlerini kağıt üzerinde sunabilmeleri hedeflenmektedir.

Kimler Katılabilir?

– İç mimarlık, mimarlık ve tasarım öğrencileri,
– Temel ve orta seviyede eskiz yapan iç mimarlar ve ilişkili meslekteki kişiler,
– Sketching’e meraklı olan ve kendini geliştirmek isteyenler.

Materyaller

Atölyede Zoom kaydı alınır ve her oturumdan sonra katılımcılarla iki hafta süreyle izleyebilecekleri şekilde paylaşılır. Böylece öğrenilen konuları tekrar etme ve kaçırılan dersleri takip etme imkânı sağlanır.

Sertifika

Atölyeye katılan herkese LinkedIn uyumlu, dijitalde görüntülenip paylaşılabilen akıllı sertifika verilecektir.

Gereksinimler

Atölye süresince yapılacak uygulamalar için yanınızda A3 kağıt veya çizim defteri (en az 5 sayfa), kopya kağıdı, kurşun kalem, silgi, cetvel (50 cm), fineliner kalem (0.3 mm) bulundurmalısınız. İsteğe bağlı olarak marker kalemler de bulundurabilirsiniz.

Yürütücünün atölye esnasında yapılacak uygulamaları takip edebilmesi için harici bir kamera veya akıllı telefon/tablet kamerası kullanmanız tavsiye edilir.

yürütücü

 

Olga Fontana
Tasarımcı ve Akademisyen

 

Olga Fontana (Olga Litvinova), 1981 yılında Moskova’da doğdu. 1991’de ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınıp yabancı dil eğimli ODTÜ GV Lisesinden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünü kazandı. 2003 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra Florence Design Academy’de yüksek lisans derecesi aldı. 2004 yılından günümüze aynı akademide Endüstri ve Mobilya Tasarımı, Endüstriyel Üretim, Modelleme ve Prototipleme, Design Sketching konularında öğretim görevlisi olarak hizmet vermekte, yer yer Floransa ve Torino’da çeşitli tasarım stüdyoları ile iş birliği yapmaktadır.

2006-2017 yılları arasında İtalyan Endüstriyel Tasarımcılar Derneği üyeliği vasıtasıyla Salone del Mobile di Milano ve Expocasa di Torino gibi bir dizi uluslararası sergiye katıldı. Son dönemde, İtalya ve diğer ülkelerde mobilya ve endüstriyel tasarım, ergonomi ve sketching üzerine çeşitli atölye çalışmaları yürütmektedir. Uygulanabilir bir tasarım fikrinin ortaya konması ve bu fikrin kağıt üzerinde sunumu, tasarım ve öğretim alanındaki birikimlerini öğrencileriyle “Kutunun dışında düşün” (Think outside the box) sloganı altında paylaşmaktadır.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler banka kartı ve kredi kartı ile yapılabilir.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.