Grafik ve Sanat Felsefesi

30 Mayıs 2020, 15.00-16.30

Karikatür ve illüstrasyonları dünyanın en önemli dergilerinden Forbes ve The New Yorker’da kapak olan uluslararası üne sahip grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Üretimhane’de “Grafik ve Sanat Felsefesi” üzerine online seminer verecek.

Sanat ve tasarımın farklı alanlarından profesyonellere ve öğrencilere açık olan seminerde; sanatçının 1977’den bu yana içinde bulunduğu üretim koşullarından ve yaptığı çalışmalardan hareketle grafik ve sanat felsefesi anlatılacak, tartışma ortamı yaratılacak.

Seminer, Zoom üzerinden gerçekleşecek ve seminer gününden önce katılımcılarla online katılım bağlantısı paylaşılacaktır.

Açıklama

Estetik nitelikler ve estetik yargılar nelerdir? Güncel araştırmaya dayalı özgün ve yaratıcı tasarımlar nasıl üretilir? Grafik sanatlarda eleştirel düşünme nedir? Sanat ve duygulanımlar arasındaki ilişki nedir? Çok boyutlu algılayabilme, düşünebilme, tasarlayabilme becerilerini nasıl geliştiririm? Teknolojinin imkanlarını kullanarak neler yapabilirim?

“Grafik ve Sanat Felsefesi” semineri; grafik tasarım, illüstrasyon, resim ve karikatür alanlarıyla ilgilenen kişilere yeni bakış açıları kazandırmayı, bağımsız olarak proje yürütebilme cesaretini kazandırmayı amaçlıyor.

yürütücü

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, uluslararası üne sahip grafik sanatçısıdır. 1954 yılında Mesudiye’de doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Grafik Bölümü’nde öğrenim gördü. 1977 yılından beri karikatür ile ilgilenen sanatçı, şimdiye kadar 27’si uluslararası, 44’ü ulusal olmak üzere toplam 71 ödül kazandı. Ulusal ve uluslararası karma sergilerin yanı sıra çok sayıda kişisel sergi açtı. New Yorker, Forbes, The Atlantic Monthly, The New York Times gibi dergilerde karikatür ve illüstrasyonları yer aldı. 1998 yılı Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü’nün de sahibi olan Ekşioğlu; 2006 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde görev yapmaktadır.

www.gurbuzde.com

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Seminere katılım kontenjanla sınırlıdır.