Ara Tatil Atölyeleri

22-28 Ocak 2019

Üretimhane, okulların ara tatil döneminde olduğu tarihlerde çocuklar için sanatla ve yaratıcılıkla dolu, eğlenceli ve öğretici bir program hazırladı. Farklı yaş gruplarına yönelik düzenlenen Ara Tatil Atölyeleri’nde çocuklar tasarım, heykel, edebiyat, tiyatro ve mitoloji gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapacak.

Kategori:

Açıklama

Karikatür Atölyesi

Yürütücü: Sibel Bozkurt
Yaş Grubu: 6-12 yaş
Tarih:
22 Ocak Çarşamba
Saat: 13.00-15.00
Kontenjan:
10

Karikatür Atölyesi, çocukların bireysel ve grup olarak yaratıcılıklarını kullanmalarını sağlarken, sosyal ve görsel zekalarını güçlendirir; özgüven, düşünce ve ifade özgürlüğü kazandırır. Espri üretmek, eleştirel mizah yapmak çocukların kişisel gelişimine yardımcı olur. Karikatür Atölyesi, hem eğlendirici hem de öğretici bir atölyedir.

Sanat Atölyesi: Çılgın Heykeller

Yürütücü: Aslı Ersoy Denizci ve Elif Üngör (atölyepikolo)
Yaş Grubu: 6-9 yaş
Tarih:
23 Ocak Perşembe
Saat: 14.30-15.30
Kontenjan: 12 

Yaşayan en önemli avant-garde sanatçılardan Yayoi Kusama’nın sanat pratiğinden ve eserlerinden ilham alacağımız bu atölyemizde çocuklarla renklerin ve dairelerin gizemli dünyasında eğlenceli bir yolculuğa çıkacağız. Yumurtaları tepetaklak edecek ve kendi yaratıcı heykellerimizi tasarlayacağız.

Yaratıcı Yazı Atölyesi

Yürütücü: Tülin Kozikoğlu
Yaş Grubu: 9-12 yaş
Tarih:
24 Ocak Cuma
Saat: 13.00-16.00
Kontenjan: 25

Daha çok okumak, daha çok yazmak isteyen çocuklar için atölye çalışması. Okumayı ve yazmayı oyuna dönüştüreceğimiz bu atölyeye sadece “okur-yazar” değil, “keyifle okur-özenle yazar” olmak isteyen tüm çocukları bekliyoruz. Çocuklar, okumayı ve yazmayı ödev olmaktan çıkaracakları bu atölyede öykü yazmanın temel öğelerini oyunlarla öğrenerek yazıyla kendilerini ifade edebilme yetisini kazanacaklar. Üç saat sürecek atölyeden katılımcılar iki öykü ve bir şiir yazarak ayrılacaklar.

Kukla Atölyesi

Yürütücü: Anna Karayorgi
Yaş Grubu: 6-12 yaş
Tarih:
27 Ocak Pazartesi
Saat: 13.00-14.30
Kontenjan: 10

Bu atölyede kuklalardan bahsedecek, objeleri konuşturacak ve sonrasında da el becerimizi konuşturup bir el kuklası yapacağız. Basit malzemelerle nasıl bir kukla ve aynı zamanda oyuncak üretebildiğimizi görürken; çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü de destekleyen, iletişim kurmak için onlara yeni bir ifade biçimi kazandıran çalışma yapacağız.

Mitolojik Yolculuk Atölyesi

Yürütücü: Deniz Soruklu Evren
Yaş Grubu: 8-12 yaş
Tarih:
28 Ocak Salı
Saat: 13.00-15.00
Kontenjan: 15

Odysseus’un İthaka’ya mitolojik yolculuğunda, aklına ve adaletine güvenen bir kralın başından geçecek olan maceralar, uğradığı adalarda karşılaşacağı yeni kahramanlar ona neler yaşatacak? Kralın tayfaları ile birlikte yapacağı macera dolu yolculukta aklı ona nasıl oyunlar oynayacak ve sonunda evine varabilecek mi? Bakalım çocuklar bu hikâyeyi nasıl yorumlayacak?

yürütücüler

Sibel Bozkurt, İstanbul doğumlu. Uzun yıllardır Bayan Yanı dergisinde yazar, çizgi roman çizeri, illüstratör, karikatürist olarak çalışıyor. Aynı zamanda, Kadıköy Karikatür Evi’nde ve özel bir kolejde karikatür ve çizgi roman eğitmenliği yapıyor. Zamanında Yabani (2016/2017) ve Trip (2018) dergilerinde de çalışan Bozkurt, çeşitli dergilere çizgi roman ve illüstrasyonlar çizmeye devam ediyor.


Aslı Ersoy Denizci, (atölyepikolo kurucu ortağı) lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ve Binghamton Üniversitesi Küresel ve Uluslararası İlişkiler Programı ile Güzel Sanatlar Resim Bölümü’nde, yüksek lisansını ise Pratt Institute, Sanat ve Kültür Yönetimi üzerine tamamladı. 2007-2011 yılları arasında Amerika’da çeşitli müzelerin eğitim departmanlarında çalıştı ve sosyal sorumluluk projesine danışmanlık yaptı. İstanbul’a döndükten sonra beş sene boyunca SALT’ın eğitim programını yürüttü. 2015’de Neslihan İskit tarafından verilen Çocuk yogası ve yogaMini Projesi eğitimini tamamladı. Eylül 2019’da Lerna Babikyan tarafından yürütülen Braindance yaratıcı dans ve hareket atölyesine katıldı. Ekim, 2019’da Katja Ojala Koçak tarafından verilen Orff Schulwerk Temelinde Aileler ve Bebekler ile Müzik ve Dans eğitimini tamamladı.

Elif Üngör, (atölyepikolo kurucu ortağı) İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. santralistanbul, çocukistanbul ve SALT bünyesinde çocuklara ve gençlere yönelik eğitim programlarının içeriklerinin oluşturulmasında ve uygulanmasında yer aldı. 2015 yılında Centre Loris Malaguzzi Uluslararası çalışma grubu sertifika programını tamamladı ve İtalya’nın Reggio Emilia bölgesinde çeşitli anaokullarında gözlem yaptı. Ekim, 2019’da Katja Ojala Koçak tarafından verilen Orff Schulwerk Temelinde Aileler ve Bebekler ile Müzik ve Dans eğitimini tamamladı.


Tülin Kozikoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun. ABD’de Duquesne Üniversitesi İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Bilgi Üniversitesi’nde Çocuk İçin Yazmak sertifika programını tamamladığı 2006’dan beri çocuk edebiyatıyla ilgili. Yayımlanmış 24 kitabı var. Kitapları birçok dile çevrildi. University of Pittsburgh’dan aldığı eğitim paralelinde ilkokul öğrencileri için yaratıcı yazı atölyeleri düzenliyor. İlkokul öğretmenlerine “Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir” başlıklı eğitimi veriyor.


Anna Karayorgi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nden mezun. Bugüne kadar pek çok kurumda kukla atölyesi verdi, tiyatro oyunlarının kukla tasarımı ve realizasyonunu gerçekleştirdi. BKM’nin bir projesinde kukla ve dekor realizasyonu yaptı. Dizi, sinema ve reklam filmi projelerinde kostüm asistanı olarak çalıştı. A Corner in the World x Bomontiada ALT’ın düzenlediği 29’ 59’’ etkinliğinde “Masalların Masalı” isimli manuel sinema projesiyle yer aldı. Şu anda kukla tiyatrosu ve ürün tasarımı alanındaki çalışmalarına devam ediyor.


Deniz Soruklu Evren, 23 yıllık eğitim, oyunculuk, yaratıcı drama liderliği, hikaye anlatıcılığı, yönetmenlik, proje yöneticiliği deneyimleri, kurumsal eğitim üzerine deneyimleri ve çalışmaları vardır. Sahne sanatları gösteri yönetimi mezunu olup çeşitli kongre müze ve eğitim kurumlarında eğitimler almıştır ve vermiştir. Ayrıca 2010- 2011 TFF Malatya Kız Futbol ve 2011- 2012 Karabük Kız Futbol Köyü Drama Eğitmenliği yapmıştır. 9 yıldır Ekol Drama Sanat Evi’nde aktif olarak yaratıcı drama, çocuk ve yetişkin grupları kurumsal eğitimlerinde liderlik ve atölye yöneticiliği yapmıştır. İş Bankası Müzesi’nde ”Beş Kuruşa Beş Hikâye” başlıklı anne, baba ve çocuklarla tasarruf atölyesi; Sabancı Müzesi’nde drama ve müze atölyeleri düzenlemiştir. STK’larla ‘‘Kardeş Masallar’’ projesinin yaratıcısı ve uygulayıcısıdır. Borusan Contemporary’de Hikaye Anlatıcılığı Atölyeleri yapmaktadır. İş Sanat Atölyesi’nde ‘‘Sakar Cadı Vin’’in maceralarını masal atölyesi şeklinde sürdürmektedir. Çanakkale ve Mardin Masal Festivali’nin katılımcılarındandır.

kayıt ve ödeme

• Çocuklar için düzenlenen Ara Tatil Atölyeleri, birbirinden bağımsız beş atölyeden oluşuyor. Her atölyenin yaş grubu, tarihi, saati ve yürütücüsü farklıdır. İster tek bir atölyeye, isterseniz de birden fazla atölyeye kayıt gerçekleştirebilirsiniz.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir. Formda yer alan bilgiler, kendi bilgileriniz olmalı; çocuğunuzun adını ve soyadını “ek bilgi” kısmına yazabilirsiniz.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyelere katılım kontenjanla sınırlıdır.

Burslu Katılım:

Her atölyeye bir kişi olmak üzere, toplam beş kişi burslu katılabilecek. Başvuru için bilgi@uretimhane.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.