20. ve 21. Yüzyılın Sanat Estetiğinde Bedenin Konumu

17 Mayıs 2020, 13.00-15.00

Performans sanatçısı Ayça Ceylan yürütücülüğünde gerçekleşecek bu atölyede katılımcılar, 20. ve 21. yüzyılda bedeni merkeze alıp üretim yapan kadın sanatçılar üzerinden bedenin tarihi ve farklı kültürlerdeki beden politikaları hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Atölye, Skype üzerinden gerçekleşecektir. Katılım için herhangi bir ön koşul aranmamaktadır.

Açıklama

“20. ve 21. Yüzyılın Sanat Estetiğinde Bedenin Konumu” tek oturum ve 120 dakikadır. Atölyede aşağıdaki konular ele alınacaktır.

– Paganizm, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta beden algısı
– Endüstri devrimi sonrasında beden ve seri üretim
– Sovyet Rusya ve biyomekanik beden
– 21. yüzyılda sosyal medyanın beden politikalarına etkisi
– Farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçılar ve bedene yaklaşımları:
• Diane Arbus, Francesca Woodman, Nan Goldin: Fotoğraf sanatı, istenmeyen beden ve Amerika
• Shirin Neshat: Video sanatı, kadın bedeni ve Orta Doğu
• Tracey Emin: Enstalasyon, norm dışı ve çokkültürlülük
• Yayoi Kusama: Multidisiplin, obsesyon ve Uzak Asya
• Sophie Calle: Kavramsal sanat, gözetleme ve belgeleme
• Ana Mendieta, Marina Abramović ve ORLAN: Performans sanatı, bedenin sınırları ve toplumsal hareketler

 

yürütücü

Performans sanatçısı, koreograf ve sanat yazarı Ayça Ceylan; dans, psikoloji, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü deneyler üretmektedir. Deneylerinde bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği, benlik değiş tokuşları ve bunların hafızamızdaki onarım süreçlerine etkileri üzerine araştırmalar yapar. Araştırma süreci seyircinin ve performansçının değişebilir rol biçimlerini içeren performanslar ve atölyeler aracılığıyla yapılır. Ceylan, performanslarında ve atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızamızı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan ve antik kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritüeller, sembolizm ve doğa ile senkronlanmak en büyük destekçilerindendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitim sürecine İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümü’nde devam etmektedir. Bölümünü “1990 yılından günümüze Türkiye’de performans sanatında kurumsal arşiv problemi” üzerine yazdığı tez ile bitirecektir. 2017 yılında kurulan bodyinperform’un kurucusu ve yaratıcı direktörüdür. Zorlu PSM, SALT Galata, STUDIO-X Istanbul, Contemporary Istanbul, Casa Dell Arte, Kempinski Hotel Barbaros Bay, Patara Antik Kenti ve Soho House başta olmak üzere birçok alanda performanslar gerçekleştirmiş ve atölyeler düzenlemiştir. Duru, Reflect Studio gibi çeşitli markalarla performatif iş birlikleri gerçekleştirmiştir. Performans belgeleri çeşitli özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Milliyet Sanat ve Sanatatak’ta sanat yazıları yazmaktadır. Ayça Ceylan, yerel kültür ve hafıza kavramlarını içeren performans serisi “come join us at Fragile City” ile 2020 yılında Ghana, Şili ve Hindistan’da konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir.

https://aycaceylan.wordpress.com/

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.