Müze-Salon Anlatıları

Ücretsiz Etkinlik

29 Ağustos & 17 Eylül 2019, 19.30-21.00

Dr. Esra Bici Nasır, müze-salon terimini ilk kez doktora tezinde; “misafir ağırlamak için kapatılan, ev halkının gündelik yaşamından yalıtılan salonlar”ı tanımlamak için kullandı. O günden sonra da bu terim üzerine daha fazla yoğunlaştı.

Müze-Salon Anlatıları etkinliğinin ilk bölümünde, edebiyattan ve sosyolojiden örneklerle ‘müze-salon’ pratiğine ilişkin yorumlamalar incelenecek. İkinci bölümde ise katılımcıların paylaştıkları anılar ve eski salon fotoğrafları üzerinde durulacak.

Açıklama

İnsanlar yaşadıkları konutu, evlerini, çoğunlukla kamusal ve mahrem; genel ve özel alanlara ayırarak deneyimlerler. Genel alan, salon, dışarıdan gelen ziyaretçilerin davet edildiği ve misafirlerin ağırlandığı yerdir. Yatak odaları ve diğer iç odalar, kişisel ihtiyaç ve gündelik işlevlere yönelik daha mahrem bölümlerdir. Türkiye ev kültürü bağlamında, ev halkının gündelik yaşantısı ve misafirliğin yer alacağı alanların ayrışmasına önemli bir vurgu vardır nedense. Yani hem misafirin mahrem alanlara hem de ev halkının salona girmesini önleyen evcil bir yasaklama söz konusudur. Özenle dekore edilen, temizliği düzenli yapılan ama gündelik zeminde dokunulmayan, girilmeyen salonları Orhan Pamuk küçük birer müzeye benzetmiştir. Bu keskin ayrışmanın ev içi gerginlik ve bölünmüşlük hissi gibi sonuçları da olabilmektedir.

Üretimhane’de edebiyattan ve sosyolojiden ‘müze-salon’ pratiğine dair yorumlamaları inceleyeceğiz. Dokunulmaz bir teşhir niteliğine sahip salonların, güncel ev yaşantısı bağlamında anlamları ve anlamsızlıkları ile ilgili bir istişare yapacağız. Kişisel tarihlerimizden yalıtılmış salonlarla ilgili anıları, değişik boyutlarıyla paylaşacağız.

Not: 29 Ağustos’taki etkinliğin ardından katılımcılar, müze-salon pratiğine ilişkin anılar ve eski salon fotoğrafları vb. materyaller/üretimler ile birlikte 17 Eylül’deki 2. bölüme katılabilirler. Yeterli sayıda malzeme olması durumunda ekim ayı içerisinde Üretimhane’de karma sergi düzenlenmesi planlanmaktadır.

yürütücü

Dr. Esra Bici Nasır, Lisans eğitimini ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde 2002’de tamamlamasının ardından beş yıl boyunca saraciye, promosyon, aksesuar, ayakkabı gibi sektörlerde endüstriyel tasarımcı olarak çalıştı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde tamamlayan Nasır, sosyo-kültürel etkilerin mobilya ve evcil alanda tezahürlerine odaklanıyor. Tasarım kavramına, kullanıcılar tarafından bakan tasarım teorilerini inceleyen Nasır’ın bu anlamda çeşitli ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır. Doktora sonrası İstanbul Medipol Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı, 2017’den beri İzmir Ekonomi Üniversitesi İçmimarlık bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

kayıt

Etkinliğe katılım ücretsizdir ve herhangi bir ön koşul yoktur. Ancak kaydınızın gerçekleşmesi için, kontenjan dolmadığı müddetçe 27 Ağustos’a kadar bilgi@uretimhane.com.tr adresine ad-soyad bilgisi göndermeniz gerekmektedir.