Çalışma alanı

Hepimizin nefes almaya, üretmeye, kalıpları kırmaya, özgürleşmeye ihtiyacı var. Bu yüzden farklı disiplinlerden insanların birbirleriyle paylaşım içinde olduğu ve bu paylaşımı diledikleri gibi çoğaltabildikleri bir alan tasarladık. Kapılarımızı da sonuna kadar açmaya karar verdik.

Sosyoloji, iletişim, tasarım, yeni medya, kültürel çalışmalar, kadın çalışmaları, psikoloji, edebiyat, tiyatro, sinema, güncel sanat, yayıncılık gibi alanlarda üretimde bulunan kişileri mekanımıza davet ediyoruz. Birlikte paylaşma kültürünü ve pozitif enerjiyi yaygınlaştıracağımıza, güçlü bir komünite oluşturacağımıza inanıyoruz.

Beyoğlu’nda erişilebilir bir mekan olarak konumlanan Üretimhane’yi ortak çalışma alanı olarak kullanmak isteyenler için başvurular devam ediyor. Fikir ve proje geliştirmek, verimli ilişkiler kurmak, birlikte öğrenmek isteyen herkese açığız.

Koşullar ve Detaylar:

  • Değerlendirme için “başvuru yap” butonu ile açılan formun eksiksiz olarak doldurulmuş olması gereklidir.
  • Başvurular herhangi bir disipline bağlı kalmaksızın tüm disiplinlerde üretimde bulunan kişilere açıktır.
  • Yaş, cinsiyet, kimlik, eğitim gibi sınırlamalar yoktur. Ancak toplumsal süreçlere katılım şansları ve/veya uyumları toplumdaki diğer insanlara göre daha düşük olan kişilere öncelik tanınacaktır.
  • Ortak çalışma alanını kullanacak kişilere üzerinde çalıştıkları proje veya eser için belirli süreler verilecektir.
  • Üretilen proje ve eserlerin geliştirilmesi, sergilenmesi ve daha fazla kişiye ulaştırılması için mekanın olanaklarından yararlanılabilecektir.
  • Seçilen kişilerden çalışma alanını kullanmaları için ücret talep edilmeyecektir.

* Başvurular kapandı ve 2020 yılı çağrı sonuçları belli oldu. Bir sonraki başvuru sürecini web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru değerlendirme kriterleri neler?

Ortak çalışma alanını kullanmak isteyen kişiler arasında disipliner açıdan çeşitlilik gözetiyoruz. Önümüzdeki süreçte neler yapmak istediğiniz de bizim için önemli. Bu yüzden Üretimhane’nin bir parçası olmak isteyen herkesin beklentilerini ve çalışma şekillerini öğrenmeye çalışıyoruz.

Çalışma alanını kullanmak için ücret ödeyecek miyim?

Hayır. Ortak çalışma alanı ücretsizdir.

Çalışma için gün ve saatler nasıl belirleniyor?

Mekandan daha fazla kişinin yararlanabilmesi için müsait olduğunuz zaman dilimlerini önceden birlikte belirliyoruz. Böylelikle siz olmadığınız zaman başka biri çalışma yapabiliyor.

Üretimhane’de ne kadar süre boyunca çalışabileceğim?

Üzerinde çalışacağınız proje veya eser için öngörülen süreyi birlikte belirliyoruz; bu süre 1 ay da olabilir, 12 ay da. Süre dolduktan sonra yeni katılımcıları kabul ediyoruz.