Oyuncunun Mevcudiyeti: Oyunun “Şimdi ve Burada”sı

25-26 Ocak 2020, 13.00-17.00

Bu atölyede oyuncunun oyun anındaki mevcudiyetini keşfetmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için zaman ve uzam birimleri ile psikofiziksel bir ilişki kurmak üzerine odaklanılacak. Katılımcılar, atölye süresince zaman ve uzam ile kurulan oyunsu ilişkiyi kısa metinler aracılığıyla deneyimleme fırsatına sahip olacaklar.

Açıklama

En genel anlamıyla mevcudiyet, oyuncunun çevresiyle kurduğu psikofiziksel ilişki ile şekillenen şimdi ve burada olma deneyimidir. Oyun anında olmak ancak zihin ve bedenin uyum ve iş birliği ile şekillenir. Herhangi bir seçmede ya da provada oyuncuyu aslında var olan potansiyelini kullanmaktan alıkoyan kaygı, korku ve gerilim zihinsel bir deneyimdir. Aynı şekilde oyuncuyu oyundan koparan ve “an”da kalmasını da engelleyen de yine aynı şekilde zihindir. Dolayısıyla “o an orada olmak” ancak zihni oyuna dahil etmek ile mümkün olacaktır. Oyunun bileşenlerinden zaman ve uzam ile psikofiziksel bir ilişki kurmak, oyuncunun bütünüyle “an”ın içinde, açık bir farkındalıkla zihni oyuna dahil edebilmesini, mevcudiyeti keşfetmesini ve o enerjiyi oyunun ya da çalışmanın sonuna kadar koruyabilmesini kolaylaştırır.

yürütücü

Burcu Halaçoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden 2013 yılında mezun oldu. Aynı sene arkadaşları ile birlikte TiyatroPol’ü kurdu ve grubun ilk oyununu yönetti. 2019’da İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Doktora Programı’ndan “Çağdaş Oyunculuk Eğitiminde ‘Mevcudiyet’ Kavramı ve Bir Uygulama” başlıklı teziyle mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde verdiği oyunculuk derslerinin yanı sıra farklı kurumlarda oyunculuk atölyeleri yürütmektedir. 2011 yılından bu yana Michael Chekhov oyunculuk tekniği üzerine atölyelere katılan Halaçoğlu, Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır ve Michael Chekhov Europe eğitmenleri arasında yer alır. Pek çok özel tiyatro grubunun kadrosunda oyuncu olarak bulunmuş, kısa ve uzun metraj sinema filmlerinde rol almıştır. Şu sıralar TiyatroPol’de yönetmenlik yapmakta ve ‘’Benden Bu Kadar’’ adlı tek kişilik performansı ile Seyyar Sahne’de, “Ağrı” oyunuyla Balat Monologlar Müzesi’nde ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun “Kaldırım Serçesi” oyununda oyunculuğa devam etmektedir.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır.