uretimhane-logo

Disiplinlerarası etkinlik ve ortak üretim alanı

Katip Mustafa Çelebi Mah.
Küçük Parmakkapı Sk. No:15/4
34433 Beyoğlu/İstanbul
bilgi@uretimhane.com.tr
+90 212 232 87 49

Sinema ve Psikoloji

300,00

6-27 Ocak, 20.00-22.00 (4 Hafta)

Ceren Boz ve Sezen Sayınalp yürütücülüğünde gerçekleşecek Sinema ve Psikoloji Atölyesi, 6 Ocak’ta başlayıp 27 Ocak’a kadar her hafta Çarşamba günü, 20.00-22.00 saatleri arasında Zoom üzerinden online olarak gerçekleşecek.

Atölyede sinema dili, benlik algısı, mekân algısı, gerçeklik ve kurmaca, sinemanın psikolojiyle ve diğer disiplinlerle ilişkisi gibi konular üzerinden seçilen 14 filmin okuması yapılacak.

Kayıtlara kapalı

Kategoriler: ,

Açıklama

Sinema tarihi ve sinema dilini oluşturan ögeler, seyircilerin filmleri yorumlamaları için önemli bir yol haritasıdır. Seyircinin filmlerin dünyasıyla kurduğu ilişki, kahramanın yolculuğu, görsel dünya, yaratılan anlam, yönetmenin bakış açısı ve yaratmak istediği algı, sinemayı seyirci olarak nasıl ele almamız gerektiğine dair bizlere ipucu verir. Tüm bunlardan yola çıkarak bu dört haftalık programda sinema diline, algıya ve sinemada yaratım süreçlerine dair konuşup, film okumaları yapacağız.

1. Hafta: 6 Ocak Çarşamba, 20.00-22.00

Sinema tarihinde dünden bugüne sinema dilinin nasıl oluştuğu incelenecek. Sinema dilinin temel ögelerinden bahsedilecek. Bu dilin perdede yarattığı anlam üzerine konuşulup, seyircilerin algılarının sinematik evrende nasıl biçimlendiği tartışılacak.

İncelenecek filmler:
– All About Eve (1950, yön. Joseph L. Mankiewicz)
– Cléo de 5 à 7 (1962, yön. Agnès Varda)
– Ida (2013, yön. Paweł Pawlikowski)

2. Hafta: 13 Ocak Çarşamba, 20.00-22.00

Sinemada karakter yaratım sürecine ve kahramanın yolculuğuna dair konuşulacak. Karakterlerin film evrenindeki konumlarından, seyirciyle kurdukları ilişkiden bahsedilerek benlik algısı incelenecek. Film dünyasının benlikle ilişkisinden hareketle karakter ve mekân üzerine tartışılacak. Sinemada mekân kullanımın etkilerinden bahsedilecek.

İncelenecek filmler:
– Frances Ha (2012, yön. Noah Baumbach)
– Lady Bird (2017, yön. Greta Gerwig)
– Pain and Glory (2019, yön. Pedro Almodóvar)
– Phoenix (2014, yön. Christian Petzold)

3. Hafta: 20 Ocak Çarşamba, 20.00-22.00

Sinemada kurgu ve kurgunun ögeleri üzerine konuşulacak. Kurgunun sinema dilini nasıl biçimlendirdiğinden bahsedilecek. Sinemanın gerçek ve kurmaca ayrımında nasıl bir yol izlediğinden, gerçeklik ve kurmaca algısının film dünyasında nasıl oluştuğundan bahsedilecek.

İncelenecek filmler:
– Aaahh Belinda (1986, yön. Atıf Yılmaz)
– Gölge Oyunu (1992, yön. Yavuz Turgul)
– The Hours (2002, yön. Stephen Daldry)

4. Hafta: 27 Ocak Çarşamba, 20.00-22.00

Sanatta yaratım süreçlerinin nasıl işlediğine odaklanılacak. Yönetmenlerin, senaristlerin film dünyasını oluştururken kat ettikleri aşamaların, psikolojide kendini gerçekleştirme sürecinin ve tüm bu yolculuğun sinema dünyasına etkisinden bahsedilecek. Sinemanın diğer disiplinlerle kurduğu ilişki üzerine tartışılacak.

İncelenecek filmler:
– Sylvia (2003, yön. Christine Jeffs)
– Pina (2011, yön. Wim Wenders)
– All That Jazz (1979, yön. Bob Fosse)
– Varda by Agnès (2019, yön. Agnès Varda, Didier Rouget)

Not: Katılımcıların her hafta incelenecek filmleri atölye gününden önce izlemesi tavsiye edilir ancak zorunlu değildir.

yürütücüler

Ceren Boz, Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli sinema dergilerinde yazıları yayınlandı. Şahika Tekand Studio Oyuncuları’nda oyunculuk üzerine çalıştı. Farklı disiplinler üzerine yerli ve yabancı birçok sanatçıyla eğitimlere katıldı. Sinema üzerine uzun süre eğitmenlik yaptı. Çeşitli oyunlarda oyunculuğun yanı sıra oyun yazarlığı yapmaktadır. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde doktora programına kabul edilmiştir. Son oynadığı ve uyarlamasını da yaptığı, Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından uyarlanan oyunu “Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet” halen DasDas sahne bünyesinde sahnelenmeye devam etmektedir.

Sezen Sayınalp, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmasının ardından sinema yazarlığıyla ilgili çalışmalara ağırlık verdi. Sinema ve psikoloji içerikli çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Sinema içerikli online yayınlarda da sinema yazarlığı yaptı. Arka Pencere, Sinema Se7en Mecmua ve Psikesinema’ya yazılarıyla katkı sağladı. Sinema ve psikoloji tutkusunun birleştiği kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı ile devam etti. 2019 yılında film eleştirmeni olarak başvurduğu 25. Saraybosna Film Festivali’nin Talent bölümüne seçildi. 2019 yılında SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi oldu.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• 4 haftalık atölyenin toplam katılım bedeli 300 TL’dir.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.