Performansı Yazıya Dökmek

18 Ocak 2020, 12.00-16.00

Üretimhane, “Performansı Yazıya Dökmek” adlı multidisipliner bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Nadir Sönmez ve Çisil Oğuz yürütücülüğünde gerçekleşecek atölyede katılımcılar, tıpkı bir ressamın modeli resmetmesi gibi o sırada gerçekleşecek performansı izleyerek birer metin kaleme alacaklar.

Yazmak için gerekli olan hayal gücünü besleyecek koşullar yaratma, kısıtlama ve özgürlük alanları kurgulama, insan bedenini performatif bir perspektiften ele alma gibi amaçlar taşıyan atölye; performans ve metin arasındaki ilişkileri de irdeliyor.

Açıklama

Birinci Kısım – Tanışma ve Metodun Açıklanması

Atölye katılımcıları kısaca kendilerini tanıtır ve yazma, tiyatro ve performans ile ilişkilerinden bahsederler. Atölye yürütücüleri kendilerini tanıtır. Nadir Sönmez, atölyenin ressam ve heykeltıraşların canlı model ile çalışma prensibinden ilham alan çalışma metodunu anlatır.

İkinci Kısım – Seyiri Yazıya Dökme

Çisil Oğuz her katılımcının onu görebileceği bir yerde, bir sandalye üzerinde konuşmadan oturur ve sadece yaşar. Katılımcılardan Çisil Oğuz’u bir müzede karşılaştıkları ve ne yaptığını bilmedikleri bir çağdaş performans sanatçısı gibi görmeleri istenir. Katılımcılar bu süre boyunca, Çisil Oğuz’un resmini yapar gibi yazı yazarlar. Onun varlığında ve bedeninde gördüklerinden yola çıkarak, zihinlerine hücum eden tüm düşünceleri, düzgün cümleler kurma kaygısı gütmeden, defterlerine ya da bilgisayarlarına aktarırlar. Gördükleri karşısında zihinlerinde canlanan çağrışımların peşinden gitmeleri desteklenir; kendilerini bütünlük ya da tutarlılık gibi kriterler gözetmeden ifade etmeleri istenir. Bu süreç sessizlik içinde gerçekleşir.

Üçüncü Kısım – Editleme

Bu sürede katılımcılardan yazdıkları arasından, diğerleriyle paylaşmayı kabul ettikleri bir bölümü seçmeleri istenir. Katılımcılar verilen süre içinde, seçtikleri bölümü editlerler.

[Mola – 15 Dakika]

Dördüncü Kısım – Metinlerin Okunması

Her katılımcı editlediği kısa metnini Çisil Oğuz’a teslim eder. Çisil Oğuz kendisine verilen metinleri yüksek sesle okur. Çisil Oğuz kendisinin dış dünya tarafından nasıl görüldüğünü katılımcıların gözü önünde öğrenir, katılımcılar da kendi perspektifleri arasındaki farkı keşfederler.

Beşinci Kısım  – Paylaşım

Nadir Sönmez ve Çisil Oğuz, atölye sürecini ve metinleri katılımcılarla birlikte yorumlar ve değerlendirir. Seyretme eylemini yazıya tercüme etme sürecinde yaşanan deneyimler paylaşılır.


Atölyenin Amaçları

• Yazmak için gerekli olan hayal gücünü besleyecek koşullar yaratmak: Seyreden-seyredilen ilişkisi, başkalarıyla eş zamanlı yazmak, kısıtlama ve özgürlük alanları kurgulamak…
• İnsan bedenini performatif bir perspektiften ele almak: Canlı modelin yaşantısını minimal bir koreografi gibi gözlemleyip anatomik ve psikolojik açıdan değerlendirmek.
• Kısıtlanmış zaman dilimlerinde çalışmanın üretime etkisini araştırmak: Çalışma halinin ne kadar süreceğini belirleyerek zihnin odaklanmasını ve aktive olmasını sağlamak.
• Aynı insan ve durum ile ilgili yazılmış metinlerde ortaya çıkan farklılıkları sebepleriyle konuşmak: Kişilerin canlı modeli anlatırken kendilerini nasıl yansıttıklarını gözlemlemek, yazmanın mahremiyetini ele almak.
• Bireylerin kendi yazma pratikleri için kolektif deneyimden ilham almalarını sağlamak: Katılımcılara kendi uğraşlarıyla ilgilenen insanlarla tanışma ortamı sunmak ve atölye sonrasında kendi istekleriyle derinleşebilecekleri konu başlıkları açmak.

yürütücüler

Nadir Sönmez, Galatasaray Lisesi ve Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Paris Erik Satie Konservatuvarı’nda oyunculuk eğitimi aldı. Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaptı. ‘Sesin erotik veçheleri’ isimli master tezini yazdı. Christophe Honoré’nin ‘Dönüşümler’ filminde oynadı. Can Eskinazi ve Esme Madra ile çektikleri ‘Ah Geceler’, 2015 SİYAD en iyi kısa film adayı oldu. ‘Anonim’, ‘Durak’, ‘Doppelganger’ ve ‘Beyrut’ isimli kısa oyunlar ve performans metinlerini yazdı ve sahneledi. 2017’de yazdığı ‘Peki’ isimli tiyatro oyununu Pera Müzesi’nde okuma tiyatrosu olarak sahneledi. Yazdığı ve yönettiği ‘Ama’ oyunu 2019 İstanbul Fringe Festivali’nde prömiyer yaptı. Halen Time Out İstanbul dergisinde editör olarak çalışmaktadır.


Çisil Oğuz, Galatasaray Lisesi ve Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Paris Maurice Ravel Konservatuvarı’nda oyunculuk eğitimi aldı. 2012-2013 yıllarında Didaskali Tiyatro’nun ‘Keşmekeş’ ve ‘Detay’ oyunlarını yönetti. Nabokov’un romanından uyarlayıp sahnelediği ‘Maşenka’ oyunu İKSV’nin 19. Tiyatro Festivali’nde yer aldı. 2019 yılında Arthur Guillot’nun yönettiği Les Vivants et Les Morts ile Paris’te sahne aldı. ‘Alice Müzikali’, ‘Tacikistan Bağımsızlık Kutlamaları’ ve ‘Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’ gibi büyük prodüksiyonlu etkinlikler düzenleyen Illusionist şirketinde sanat yönetmeni olarak çalışmaktadır.

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Katılımcı sayısı 10 kişiyle sınırlıdır.

Burslu Katılım:

Bu eğitime iki öğrenci burslu katılabilecek. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler, bilgi@uretimhane.com.tr adresine eğitime katılma isteğinin nedenini içeren bir e-posta gönderebilirler.