Parametrik Tasarım

16 Ekim 2021, 10.00-18.00

Pada Labs iş birliğiyle düzenlenen Parametrik Tasarım atölyesinde yüksek mimar ve hesaplamalı tasarımcı Begüm Aydınoğlu, Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden parametrik ve algoritmik modelleme yapmanın yollarını öğretecek. Atölye, 16 Ekim Cumartesi günü, 10.00-18.00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek.

Tasarımın farklı alanlarından profesyonellere ve öğrencilere açık olan atölyede; Grasshopper programının arayüzünün anlatımından, kompleks parametrik kodlar ile tasarım yapma yöntemlerine kadar pek çok konu uygulamalı olarak işlenecek. Atölye sonunda sertifika da verilecek.

Açıklama

Parametrik Tasarım, parametrik modelleme dünyasına giriş yapmak, var olan bilgisini pekiştirmek, başlangıç seviyesinde olup orta-ileri seviyeye ilerlemek ve projeler üretmek isteyen, tasarımın birçok farklı alanından profesyonellere ve öğrencilere açıktır. Daha önceki atölyelerimize katılım sağlamış kişiler de bu atölyeye katılarak kendilerini geliştirebilirler.

Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden ilerleyecek olan atölyenin ilk oturumu başlangıç seviye, ikinci oturumu ise orta seviye olarak kurgulanmıştır. İlk oturum, parametrik ve algoritmik modellemenin tasarım sektöründeki yeri ile uygulamalı olarak başlayıp, Grasshopper arayüzünün anlatımı ve temel çalışma prensipleri ile devam edecek ve katılımcılar ilk parametrik tasarım egzersizlerini oluşturacaklar. İkinci oturumda ise daha kompleks sistemler kurulup ileri seviye çalışmalar yapılacak. Sürekli yürütücü ile iletişimde kalınarak, yaparak öğrenme metodu ile ilerlenecek. Yapılan çalışmaların, atölye sonunda her katılımcının kararına göre bir posterden bina cephesine, mobilyadan duvar paneline kadar çeşitli ölçeklerde projelere evrilmesi bekleniyor.

Program Bilgisi:

Atölye gününden önce bilgisayarınıza https://www.rhino3d.com/download/ adresinden Rhino 7 programını yüklemelisiniz. Süresi dolmadığı müddetçe, programın 90 günlük deneme sürümü (Evaluation) yeterli olacaktır.

Grasshpoper, Rhino 7’nin kendi içinde mevcut. Eğer Rhino’nun daha önceki sürümleri mevcut ise (5.0 veya 4.0) https://www.grasshopper3d.com/page/download-1 adresinden plug-in olarak indirilmesi gerekir.

yürütücü

 

Begüm Aydınoğlu
Yüksek Mimar & Tasarımcı

 

Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de (AA DRL 2017) Mimarlık ve Kentsel Tasarım üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. Zaha Hadid Mimarlık Hesaplamalı Tasarım bölümünün (ZHCODE) global yürütücüsü olan Shajay Bhooshan Studio kapsamında, algoritmik tasarım yöntemlerinin ve robotların günümüzde mimari üretimde kullanımı alanında yoğunlaşmıştır.

Aydınoğlu, 2018 yılında kurduğu Pada (Platform of Advanced Digital Architecture) bünyesinde global etkinlikler, atölyeler, seminerler düzenliyor. Yine aynı yıl, deneysel mimarlık araştırmaları yaptığı mimarlık stüdyosu Pada Labs’i kurdu. Pada Labs, mimarlık, mobilya tasarımı, ürün tasarımı, grafik tasarım gibi birçok ölçekte projeler geliştirirken, robotik teknolojiler ve 3D printing alanında araştırmalara ve çalışmalara devam ediyor.

Yer aldığı bazı sergiler: Beijing Design Week, (Beijing, 2017, DNA/AADRL), In-Motion-Ventura Lamrate-Milano Tasarım Haftası (Milano, 2017, St/Sp), Metautopia-Zaha Hadid Gallery (London, 2017, DNA/AADRL), Chinese University of Hong Kong, Smartgeometry, (Hong Kong, 2014, Deep Space)

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler banka kartı ve kredi kartı ile yapılabilir.
• Atölyeye katılım kontenjanla sınırlıdır.