uretimhane-logo

Öğrenmeyi, düşünmeyi, üretmeyi, paylaşmayı seven insanların evi.

Katip Mustafa Çelebi Mah.
Küçük Parmakkapı Sk. No:15/4
34433 Beyoğlu/İstanbul
bilgi@uretimhane.com.tr
+90 212 232 87 49

Parametrik Tasarım

420,00600,00

14 Mart, 10.00-18.00

Mimar ve hesaplamalı tasarımcı Begüm Aydınoğlu, Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden parametrik ve algoritmik modelleme yapmanın yollarını öğretecek.

Tasarımın farklı alanlarından profesyonellere ve öğrencilere açık olan atölyede; Grasshopper programının arayüzünün anlatımından, fiziksel kuvvetlerden yola çıkarak tasarım yapma yöntemlerine kadar pek çok konu uygulamalı olarak işlenecek. Atölye sonunda katılım belgesi de verilecek.

Temizle
Stok kodu: Yok Kategoriler: , , ,

Açıklama

Parametrik Tasarım, parametrik ve algoritmik modelleme dünyasına giriş yapmak ve projeler üretmek isteyen, tasarımın birçok farklı alanından profesyonellere ve öğrencilere açıktır. Rhinoceros-Grasshopper programı üzerinden ilerleyecek olan atölye, her seviyeden katılımcıya açık olup ağırlıklı olarak başlangıç ve orta seviye düzeyine göre kurgulanmıştır. Bir tam gün-iki oturum şeklinde düzenlenen atölye; ilk oturumunda parametrik ve algoritmik modellemenin tasarım sektöründeki yeri ile uygulamalı olarak başlayıp, Grasshopper arayüzünün anlatımı ve temel çalışma prensipleri ile devam edecek ve katılımcılar ilk parametrik tasarım egzersizlerini oluşturacaklar. İkinci oturumda ise doğada var olan fiziksel kuvvetlerden yola çıkarak tasarım yapma yöntemleri ile çalışmalar geliştirilecek. Eğrisel yüzeyler oluşturma, itme-çekme kuvvetleri ile tanımlı biçim değiştirme, çekim noktası etrafında kurallı büyüme/küçülme gibi alt başlıklarda ilerleyen çalışmaların, gün sonunda her katılımcının kararına göre bir posterden bina cephesine, mobilyadan duvar paneline kadar çeşitli ölçeklerde projelere evrilmesi bekleniyor.

Önemli Not: Atölye günü yanınızda Rhinoceros-Grasshopper programı yüklü bir dizüstü bilgisayarınızı (tercihen tamamen şarj edilmiş) getirmelisiniz. Süresi dolmadığı müddetçe, programın 90 günlük deneme sürümü yeterli olacaktır. Programı yükleme aşamasında sorun yaşayan katılımcıların atölye başlangıcından 30 dakika öncesinde mekanda bulunması gerekmektedir.

Program Bilgisi: Atölye, İngilizce dilinde kurulmuş Rhinoceros 6.0 üzerinden ilerleyecek. Grasshpoper, Rhinoceros 6.0’ın kendi içinde mevcut. Eğer Rhinoceros’un daha önceki sürümleri mevcut ise (5.0 veya 4.0) https://www.grasshopper3d.com/page/download-1 adresinden plug-in olarak indirilmesi gerekir.

yürütücü

Mimar ve hesaplamalı tasarımcı Begüm Aydınoğlu, Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de (AA DRL 2017) Mimarlık ve Kentsel Tasarım üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. Zaha Hadid Mimarlık Hesaplamalı Tasarım bölümünün (ZHCODE) global yürütücüsü olan Shajay Bhooshan Studio kapsamında, algoritmik tasarım yöntemlerinin ve robotların günümüzde mimari üretimde kullanımı alanında yoğunlaşmıştır.

Aydınoğlu, 2018 yılında kurduğu Pada (Platform of Advanced Digital Architecture) bünyesinde global etkinlikler, atölyeler, seminerler düzenliyor. Yine aynı yıl, deneysel mimarlık araştırmaları yaptığı mimarlık stüdyosu Pada Labs’i kurdu. Pada Labs, mimarlık, mobilya tasarımı, ürün tasarımı, grafik tasarım gibi birçok ölçekte projeler geliştirirken, robotik teknolojiler ve 3D printing alanında araştırmalara ve çalışmalara devam ediyor.

Yer aldığı bazı sergiler: Beijing Design Week, (Beijing, 2017, DNA/AADRL), In-Motion-Ventura Lamrate-Milano Tasarım Haftası (Milano, 2017, St/Sp), Metautopia-Zaha Hadid Gallery (London, 2017, DNA/AADRL), Chinese University of Hong Kong, Smartgeometry, (Hong Kong, 2014, Deep Space)

begumaydino.com
padalabs.com

kayıt ve ödeme

• Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
• Atölyenin katılım bedeli 600 TL, öğrencilere %30 indirimle 420 TL’dir.
• Kaydınızın gerçekleşmesi için “kayıt ol” butonuyla açılan formu eksiksiz doldurmanız gereklidir.
• Ödemeler kredi/banka kartıyla online olarak veya havale/EFT yoluyla yapılabilir.
• Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksit imkânı vardır.
• Katılımcı sayısı 12 kişiyle sınırlıdır.